Çekiçli yem kırma değirmenlerinde kırma olayının incelenmesi ve bazı organların kırma kalitesine etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 16074
  2. Yazar: CENGİZ AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUMAN SUNGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
XXVIII ABSTRAKT Bu araştırmada öncelikle, yem hazırlama işleminde fabrika ve çiftliklerde yaygın olarak kullanılan çekiçli yem kırma değirmenlerinde kırma olayı incelenmiştir. Buradan hareketle, denemelerde kullanılan 18 ayrı çekiç tipini belirleyen çekiç kalınlığı, çekiç ucu şekli ve elek- çekiç arası mesafe ile elek delik çapı, devir sayısı ve kapak açıklığı olmak üzere 6 farklı parametrenin etkinlik değerleri olan; iş kapasitesi, güç tüketimi, özgül enerji tüketimi, ortalama granül iriliği, özgül yüzey alanı artışı, özgül yüzey alanı artış hızı ve homojenliği ifade eden ortalama granül iriliğine ait standart sapma üzerindeki etki düzeyleri belirlenmiştir. Böylece, ele alınan parametrelerin kırma kalitesi ve enerji tüketimine etkileri ortaya koyulmuş, elek delik çapı ve devir sayısı parametrelerinin en önemli faktörler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, etkinlik değerlerine göre en iyi sonuçların belirli bir çekiç tipinde toplanmadığı ortaya çıkmış ve sözü edilen etkinlik değerlerinin her biri için en uygun çekiç tipleri belirlenmiştir. ABSTRACT In this research, first of all the comminution phenomenon was investigated closely in hammer mill widely used at the feed factories and in the farms. For this purpose, the effect levels of six different parameters which are hammer thickness, hammer tip shape and clearance between the screen and the hammer which determine the hammer types and screen opening size, revolution per minute of rotor and lid clearance on the performance values which are production rate, power requirement, specific energy efficiency, average particle diameter, specific surface increase, velocity of specific surface increase and standard deviation refers to homogenity of the product. In this manner, the effects of the parameters selected on the quality of comminution operation and on the energy requirement were determined. The parameters of screen opening size and rpm of rotor were found as the most important factors. In addition, according to performance values, it was found that the best results aren't met by a certain hammer type and for each one of the performance values, the most suitable hammer types were determined.
Özet (Çeviri)