Güveni kötüye kullanma suçu (emniyeti suistimal suçu)
The crime of breach of trust
- Tez No: 160747
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ARTUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KAMU HUKUKU ANABİLİM DALI KAMU HUKUKU YÜKSEK LİSANS PROGRAMI güveni kötüye kullanma suçu (emniyeti suistimal suçu) ÖZET Ceza Hukuku, toplumsal açıdan önemli kabul edilen“güveni”ve“mülkiyeti”, güveni kötüye kullanma suçu kapsamında, cezai yaptırımlara bağlayarak korunmak istenmiştir. Ceza hukuku mevzuatımızı güveni kötüye kullanma suçu açısından incelediğimizde, bu suçun farklı yasalarda hem genel hem de özel biçimde düzenlendiğini görmekteyiz. Örneğin, 765 sayılı TCK.nın 508. maddesinde genel bir hüküm niteliğinde“emniyeti suistimal”, 765 sayılı TCK.nın 5 09.maddesinde açığa atılan imzanın suistimali, 765 sayılı TCK.nın 511/ 1. maddesinde kaybedilmiş eşyayı usulsüz temellük ve 765 sayılı TCK.nın 511/2. maddesinde ise hata neticesi ele geçen mallarda mülkiyet iddia etmek suçlan düzenlenmiştir. Diğer yandan, mevzuatımızda güveni kötüye kullanma suçu özelliği göstermekle birlikte kendine özgü bit takım özelliklerinden dolayı özel güveni kötüye kullanma suçu olarak nitelendirdiğimiz suçlar da vardır. Bunlara örnek olarak, 765 sayılı TCK.nın 202. maddesinde düzenlenen memurların görevleri nedeniyle işledikleri zimmet suçunu, Askeri Ceza Kanunu'nun 131. maddesinde düzenlenen asker kişilerin işledikleri güveni kötüye kullanma suçunu, Bankalar Kanunu'nun 22. maddesinin 3. fıkrasında düzenlenen banka mensuplarınınişledikleri güveni kötüye kullanma suçunu ve Sermaye Piyasası Kanunu'nun 47. maddesinin 5. fıkrasındaki düzenlemeyi gösterebiliriz. Güveni kötüye kullanma çağdaş dönem hukukunun ortaya çıkardığı suç tiplerindendir. Eski zamanlarda diğer suçların içinde yer aldığı düşünülen güveni kötüye kullanma suçu yakın zamanlarda bağımsız olarak ele alınmaya başlanmıştır. Güveni kötüye kullanma suçu herhangi bir kişi tarafından işlenebilir. Güveni kötüye kullanma suçunda mağdur, 765 sayılı TCK.mn deyimiyle suçtan mutazarrır olandır. Yargıtay kararlan incelendiğinde, günümüzde de güveni kötüye kullanma suçunun daha çok hırsızlık ve dolandırıcılık suçları ile karıştırıldığı görülmektedir. 765 sayılı TCK.da suçun maddi unsurunu oluşturan hareketler“satma, rehnetme, sarf ve istihlak,ketim ve inkar etme, tahvil ve tağyir etme”şeklinde seçimlik olarak belirtilmişti. Buna karşılık 5237 sayılı TCK. suça konu mal üzerinde yapılabilecek tasarruf biçimlerini tek tek saymak yerine,“zilyedliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunma”veya“devir olgusunu inkar etme”deyimlerine yer vermektedir. Güveni kötüye kullanma açısından, biri hakkın kullanılması, diğeri de malın sahibinin rızası olmak üzere iki tane hukuka uygunluk sebebi kabul edilebilir. Güveni kötüye kullanma suçu kasten işlenebilen bir suçtur. İştirak şekillerinin bütün çeşitleri güveni kötüye kullanma suçunda gerçekleşebilir. Doktrindeki yazarların büyük çoğunluğu, güveni kötüye kullanma suçunda tam teşebbüsün mümkün olmadığı, buna karşın eksik teşebbüsün mümkün olduğunu belirtmektedirler. Güveni kötüye kullanma suçu açısından suçların içtimainin bütün türlerinin gerçekleşmesi mümkündür. 765 sayılı TCK. gibi 5237 sayılı TCK. da ayrı bir madde ile (765 sayılı TCK. m. 510, 5237 sayılı TCK. m. 155/2) sadece güveni kötüye kullanma suçuna ait bir ağırlatıcı neden düzenlemiş, buna karşın hafifletici neden açısından malvarlığına karşın işlenen visuçların geneline uygulanan indirim sebepleriyle (765 sayılı TCK.m. 522, 523, 524/ 2, 5237 sayılı TCK. m. 167/ 2, 168) yetinmiştir. Güveni kötüye kullanma suçu, 1987, 1989, 1997, 2001 ve 2003 TCK. Tasarılarında“inancı kötüye kullanma suçu”şeklinde düzenlenmiştir. 1987 TCK. Tasarısı'nda“Basit inancı kötüye kullanma”170. maddede,“Nitelikli inancı kötüye kullanma”ise 171. maddede düzenlenmiştir. 1989 TCK. Tasarısı'nda ise suçun basit hali 203. maddede, nitelikli hali ise, 204. maddede düzenlenmiştir. 1997 TCK. Tasarısı'nda suçun basit hali, 210. maddede, nitelikli hali ise, 211. maddede düzenlenmiştir. 2001 TCK. Tasarısı'nda suçun basit hali, 215. maddede, nitelikli hali ise, 216. maddede düzenlenmiştir. 2003 TCK. Tasarısı'nda suçun basit hali, 215. maddede, nitelikli hali ise, 216. maddede düzenlenmiştir. 765 sayılı TCK.da, güveni kötüye kullanma suçunun basit şekli ile nitelikli şeklinin kovuşturulması birbirinden farklıdır. Suçun basit şeklinin kovuşturulması, suçtan zarar görenin şikayetine bağlı iken, suçun nitelikli halinin kovuşturması re' sen yapılır. Önemle belirtelim ki, 765 sayılı TCK.nın 510. maddesinde düzenlenen güveni kötüye kullanma suçunun, 765 sayılı TCK. nın 524/2. maddesinde (5237 sayılı TCK.nın 167/2. maddesinde) belirtilen kişilerce işlenmesi durumunda kovuşturma şikayete bağlıdır. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul tarihi ve No Jüri Üyeleri : İSA ÇELİK : Prof. Dr. M. Emin Artuk : 12.09.2005-2005/18. : Prof. Dr. M. Emin Artuk, Yrd. Doç. Dr. N. İlker Çolak, Yrd. Doç. Dr. İsa Döner vıı
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KAMU HUKUKU ANABİLİM DALI KAMU HUKUKU YÜKSEKLİSANS PROGRAMI THE CRİME OF BREACH OF TRUST ABSTRACT Criminal Law wants to protect“confidence”and“ownership”accepted as an important issue by the society concerning with the crime of breach of trust by relating to the criminal section. When we research the positive law of criminal code from the aspect of“the crime of breach of trust”, we can see that this crime was arranged both general and special way in different laws. For example the crime of“Breach of trust”that is in the character of general judgment in the article 508 of numbered 765 Turkish Criminal Code, the crhne-ef“misusing of the signature on the blank paper”in the article 509 of numbered 765 Turkish Criminal Code, the crime of“Unlawful acquisition of lost properties in the article 511/1 of numbered 765 Turkish Criminal Code and the crime of ”claiming an ownership for the goods gained as a result of mistake“ in the article 511/2 of numbered 765 Turkish Criminal Code were arranged. On the other hand, in our positive law, there are crimes described as the crime of breach of private trust because of their some characteristic feature beside showing the feature of the crime of breach of trust. The crime of embezzlement that the official committed because of their duties arranged in the article 202 of numbered 765 Turkish Criminal Code, the crime of breach of trust that the soldiers committed in the article 131 of Military Criminal Code, the crime of breach of trust that the members of bank committed in the article 22/3 Bank Code and the arrangement in the article 47/5 in the Capital Market Code can be given as an example for this kind of crimes. vmThe breach of trust is a concept that the Code of contemporary period revealed. The crime of breach of trust considered as if it takes part in other crimes in the past has been regarded being dependent lately. The crime of breach of trust can be committed by anyone. Aggrieved party in the crime of breach of trust, by the phrase of numbered 765 Turkish Criminal Code, is one who suffers grievance from the crime. When the decisions of the Supreme Court of Appeals, it is understood that the crime of breach of trust is confused with the ”theft“ and ”swindling“ In numbered 765 Turkish Criminal Code, the movements that creates the physical elements of the crime are explained as alternative in the type of sale, pledge, expenditure and consumption concealing the truth and denial, debenture and alteration. In spite of that, numbered 5237 Turkish Criminal Code uses the term of ”denial of transfer“ or ”savings except for the sake of transfer of the possession“. In stead of counting the types of savings on property related to the subject of crime one by one. From the aspect of breach of trust, two reasons for appropriateness like being used of the rights and consent of the owner of the wares. The crime of breach of trust can be committed intentionally. All the types of the participations can come true in the crime of breach of trust. The majority of writers in the doctrine states that the full enterprise is not possible whereas the lack enterprise is possible in the crime of breach of trust. The numbered 5237 Turkish Criminal Code like the numbered 765 Turkish Criminal Code has also arranged a matter of aggravation which is only related to the crime of breach of trust with the separate article (the article 510 of numbered 765 Turkish Criminal Code, the article 155/2 of numbered 5237 Turkish Criminal Code). In spite of that, it is satisfied with the matter of reduction applied in the all types of crimes committed against the properties from the aspect of ixmatter in mitigation (in the article 522, 523, 524/2 of numbered 765 Turkish Criminal Code and in the article 167/2, 168, of numbered 5237 Turkish Criminal Code). The crime of breach of trust is arranged like ”the crime of abusing of belief in the projects 1987, 1989, 1997, 2001, 2003 of Turkish Criminal Code. In the project of 1987“the abuse of simple belief is arranged in the article 170. and ”the abuse of qualified belief is arranged in the article 171. In the project 1989 of Turkish Criminal Code, while the simple position of the crime is arranged in the article 203., the qualified position of the crime is arranged in the article 204. In the project 1997 of Turkish Criminal Code, the simple position of the crime is arranged in the article 210. while the qualified position of crime is arranged in the article 21 1. In the project 2001 of Turkish Criminal Code, the simple position of crime is arranged in the article 215. while the qualified position of crime is arranged in the article 216. In the project 2003 of Turkish Criminal Code, the simple position of crime is arranged in the article 215. while the qualified position of crime is arranged in the article 216. In numbered 765 Turkish Criminal Code, the investigation of simple and qualified types of the crime of breach of trust is different from each other. While the investigation of simple type of crime depends on the complaint of one who is damaged, the investigation of qualified type of crime is made of its own motion. It is important to state that the investigation depends on a complaint when the crime of breach of trust arranged in the article 510. of numbered 765 Turkish Criminal Code is committed by the person stated in the article 524/2 of numbered 765 Turkish Criminal Code, (in the article 167/2 of numbered 5237 Turkish Criminal Code.) Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul tarihi ve No Jüri Üyeleri ÎSA ÇELİK Prof. Dr. M. Emin Artuk 12.09.2005-2005/18 Prof. Dr. M.Emin Artuk, Yrd. Doç.Dr. N. ilker Çolak, Yrd. Doç. Dr. İsa Döner