Yabancıların evlat edinmelerinin Uluslararası Hukuk açısından incelenmesi ve Türk Hukuku ile Amerikan Hukukunda evlat edinmeye ilşkin düzenlemeler
The analysing of foreign adoptions in respect with International Law and the legal process of adoption in Turkish and American Law system
  1. Tez No: 160746
  2. Yazar: AYŞE GÜVERCİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
VII ÖZET Bu çalışmada Türk ve Amerikan Hukukunda evlat edinmeye ilişkin hukuki düzenlemeler inceleme konusu yapılmıştır. Ayrıca evlat edinme konusunda gelişen uluslararası hukuk kuralları hakkında da bilgi verilmiştir. Türk Hukukunda evlat edinmenin kuruluşu, hüküm ve sonuçlan 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda düzenlenmiştir. Türk Medeni Kanunu'nda uluslararası hukuktaki gelişmelere paralel olarak evlat edinme konusunda çok önemli ve köklü değişiklikler yapılmıştır. Yabancılık unsuru taşıyan evlat edinmeler ise 2675 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun'un 1 8 inci maddesinde düzenlenmiştir. Bu hüküm uyarınca, evlat edinmede ehliyet ve maddi şartlara tararlardan her birinin evlat edinme anındaki milli hukuku uygulanır. Evlat edinmede“çocuğun yüksek yaran”ilkesini esas alan bazı uluslararası sözleşmeler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Türkiye'nin de taraf olduğu 1993 tarihli Çocukların Korunması ve Ülkelerarası Evlat Edinme Konusunda İşbirliğine Dair La Haye Sözleşmesi'dir. Bu sözleşmenin amacı, uluslararası evlat edinme işleminin taraftan olan çocuklar, biyolojik ana-babalan ve evlat edinecek olan kimseleri korumak ve bunun yanında çocuk kaçırma ve diğer suistimalleri önlemektir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki evlat edinme türleri ise aracı kuruluşlar vasıtasıyla gerçekleştirilen evlat edinme, bağımsız evlat edinme ve ülkelerarası evlat edinmedir. Amerikan Hukukunda evlat edinmeye ilişkin düzenlemeler daha çok eyalet kanunlarında yer almaktadır. Birleşik Devletlerde bulunan 50 eyaletin de evlat edinmeye ilişkin kendi kanunu bulunmaktadır. Eyalet kanunlarında kimlerin evlat edinilebileceği, kimlerin evlat edinebileceği, rıza vermesi gereken kişilerin kimler olduğu, evlat edinme dilekçesinin nasıl olması gerektiği gibi konular ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Uluslararası evlat edinmeler, eyalet kanunlar yanında Federal kanunlara da tabidir. Bazı eyaletler yabancı evlat edinme kararlarının tanınmasını kabul etmektedirler.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT The main objective of this thesis is to analyze the provisions and legal consequences of adoptions in Turkish and American legal system. Moreover, this study analyses the developments in the international regulations of adoption. In Turkish Law, the substantial and procedural provisions of domestic adoptions are stated in the new Turkish Civil Code. This Code brought great amount of changes in adoption process in line with the development of international law. In addition, the Article 18 of the Private International Law and Procedural Code provides the conflicts of law rules on international adoption. Pursuant to this article, with respect to the capacity and conditions of child adoption, the national law of each party at the time of child adoption shall be applicable. There are some international treaties on adoption that provides“best interest of child”principle. The most essential treaty on international adoption is the Convention on Protection of Children and Co-operation in respect of Intercountry adoption. The aim of this treaty is to protect the children, birth parents and adoptive parents involved in intercountry adoptions and to prevent child trafficking and other abuses. The types of adoptions in the United States are the following: domestic agency adoption, domestic independent, adoption and intercountry adoption. In the United States, adoption issues are subject to state laws and regulations. All 50 states have statutes governing adoption. The state laws provide who may be adopted, who may adopt, who must consent, the form of adoption petition, etc. In addition to state laws, international adoptions are subject to U.S. Federal legislation. Some States laws grant full effect and recognition to foreign adoption decrees.