Türkiye'de kullanımı yaygın olan damla sulama boruları ve damlatıcılarının işletme karakteristikleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 16076
  2. Yazar: VEDAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. ÜNAL EVCİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
XIII ABSTRAKT Bu araştırma, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan, yerli ve yabancı yapım damlatıcıların özelliklerini ve bu damlatıcılardan yeknesak su dağılımını sağlayacak optimum lateral uzunluklarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yerli ve yabancı yapım sekiz ayrı damlatıcı ele alınmış, bu damlatıcıların basınç-debi ilişkileri ve yapım farklılığı özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca damlatıcıların yer aldığı laterallerde meydana gelen sürtünme kayıpları da laboratuvar denemeleri ile saptanarak sürtünme kayıp eşitlikleri geliştirilmiştir. Sonuç olarak, her bir damlatıcının yer aldığı laterallerin optimum uzunlukları ortaya konulmuştur. ABSTRACT This research has been carried out: a ) to determine the properties of the emitters, manufactured in Turkey and in foreign countries, that are extensively used in Turkey; b ) to determine the optimum lateral lengths that will provide uniform water distribution of these emitters. In this study, eight emitters of different types, consisting of foreign and home-made production were analysed. Then manufacturer variation properties and pressure-discharge relationships of these emitters were determined. Furthermore, friction losses existing in the laterals having emitters were found out through laboratory studies and friction losses equations were developed. In conclusion, optimum lengths of laterals on which each emitter is connected, were achieved.
Özet (Çeviri)