İkinci ürün mısır tarımında iki farklı tohum yatağı hazırlama yönteminin verime etkileri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 16077
  2. Yazar: HARUN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUMAN SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
VII ABSTRAKT Bu araştırmada, ikinci ürün mısır tarımında toprak işleme kombinasyonu ve direkt ekim yöntemlerinin uygulanabilirliği ele alınmıştır. Deneme sonuçlarına göre toprak işleme kombinasyonu toprak nemini daha iyi koruması, daha düşük penetrasyon direnci göstermesi, daha iyi boşluk hacmi, daha az otlanma, daha iyi bitki gelişimi ve daha yüksek verim gibi avantajlarına rağmen üç kat daha fazla yakıt tüketimi ve daha fazla çeki gücü ihtiyacı göstermiştir. Toprak işleme kombinasyonu daha tercih edilir olmasına rağmen, direkt ekim makinasının da kullanılabilir olduğu görülmüştür. ABSTRACT In this study, an applicability of soil tillage combination and direct seeding methods; in die maize cultivation as a second crop has been investigated. According to the results of our experiments, inspite of advantages of soil tillage combination through a better conservation of soil moisture, very little penetration resistance, better pore volume, occurrence of few weeds, better plant growth and higher yield. It requires three times more fuel consumption and more power requirements. Although soil tillage combination is preferred more, it seems that direct seeding machine could also be used.
Özet (Çeviri)