Atık maddelerin sanat yapımında kullanılması
Usage of waste materials in art works
- Tez No: 160808
- Danışmanlar: PROF.DR. TURAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışma, kişilere ait atık maddelerin/çöplerin/ kullanılmış eşyaların bir sanat eserine dönüştürülmesi amacıyla hazırlanmıştır. İlk bölümde, tarih içinde değişim gösteren toplumsal, ekonomik, kültürel ve politik gelişmelerin, sanat eseri yapımında atık madde kullanımına etkileri incelenmektedir, ikinci olarak, atık ve çöplerin hangi amaçlarla ve ne gibi yöntemler kullanılarak sanata malzeme olduğu sorgulanmaktadır. Bu kapsam içinde hareket ederken 1910'dan günümüze kadarki sanat akımları, bu akımlara bağlı sanatçılar ve sanat eserlerinden örnekler verme yöntemi seçilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, seçilen konuya paralellik gösterecek nitelikte oluşturulan sanat eserinin hazırlık ve oluşum aşamalarına değinilmiştir. Yapıt, tez sahibinin çevresindeki insanlardan topladığı bireysel atık/çöp malzemeyle hazırlanan bir enstalasyon (yerleştirme) çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is done with the aim of converting the people waste, litter or used material into an art work. The first section analyses the usage of waste materials in the art works under the effect of social, economical, cultural and political developments changing in time. Second, the aim and techniques of usage of waste and litter as materials for artwork is questioned. In this context, sampling method is chosen for the art movements from 1910 to current day, the artists and art related to these movements. The final section, in parallel to selected topic, touches to preparation and development stages of created art work. Creation, is an installation work of the theisis owner, made by using the individiul waste/garbage of people near to theisis owner. II