After cold war new dimensions of Japanes foreign policy
Soğuk savaş sonrası Japon dış politikasının yeni boyutları
- Tez No: 160818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT HAKKI ÇAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
ÖZET Japonya dünya tarihi ve dış politikalarına yön veren başlıca devletler arasında yer alan,uluslararası ortamın önemli bir aktörüdür.Bu araştırma konusu seçiminde temel nedenlerden biriside soğuk savaş sonucunda değişen uluslararası konjüktür zeminindejaponya'nın değişen dış politika öncelMerinin bölgesel ve küresel ölçekli güç dengelerini yalandan ilgilendirebilecek sonuçlara bakıp güçlü dinamikleri bünyesinde barmdırmasıdırAkademik açıdan bakıldığında Japonya'yı tanımak,eğüimlerini analiz edebilmemiZjgünümüz ve geleceğin güç dengelerini etkileyebileceği varsayılmaktadır. Japon Dış Politikasının mevcut ve gelecekteki muhtemel durumunu daha iyi anlayabilmek ve bazı tahminlerde bulunabilmek için, öncelikle bu ülkenin politik yapılanması ve dış politika karar alma organlarının çalışma dinamiklerini bilmek gerekmektedir. Bu çalışmada Japonya'nın günümüze kadar tarihsel gelişimi,inişleri ve çıkışlan,rîziksel yerleşim özellikleri,eğitim yapısı,dış politika karar verme süreçleri ve yapısal kadrosu, en önemli karar alma organı olan ulusal meclisi (Diet) ve onun çekirdek kadrosu (nuclear circle) ndan başlayarak daha aşağıdaki seviyelere kadar dış politika karar alma mekanizmaları incelenmiştir. Son olarak da; Japonya'nm diğer ülkelerle yürüttüğü ekonomik ilişkiler ve Asya-Pasifik'teki üç büyük devletie(Rusya,Çin,ABD) olan dış politikası tarihsel gelişimleri içinde soğuk savaş ertesinden günümüze kadar incelenmiştir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Japan is one of the most leading countries in the world and a very important actor of a international organizations which influnces the world history and foreign policies.One of the prominent resons of choosing this subject is that under the platform of changing world conjecture after Cold War, Japan contains very powerful dynamics in its structure which impacts regional and global power balances in the world. Recognizing Japan from the perspective of academics, and analyzing its tendencies in region and in the world are supposed to affect power balances now and in the future.In order to understand better the probable position of Japannese Foreign Policy now and in the future, and to make some predictions, first of all Political Structure of Japanese of Foreign Policy and the Organs of Foreign Policy Decision-Making Structure must be known.For better understand the actual and future position of Japan in the world, first of all, we have to learn its political structure and foreign policy decision-making mechanisme. In this thesis, I intented to examine historical background of Japan,physical setting and education structure,foreign policy decision making structure,foreign policy actors and all decision-making ranks from the national leader and his nuclear circle to underlevel ranks. Finally, I examined Japanese foreign and economic relations toward other countries and its foreign policy toward the three major powers in Asia-Pasific Region. (Russia, China and U.SA.) X