The Changing dimensions of security after the cold war
Soğuk savaş sonrası güvenliğin değişen boyutları
- Tez No: 113439
- Danışmanlar: DR. ÖZLEN KÜNÇEK ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET İkinci Dünya Savaşından sonra başlayan Soğuk Savaş, ismini birbirleriyle doğrudan savaşma korkusunu yaşayan taraflardan almıştır. Soğuk Savaş, 20nci Yüzyılın ikinci yarısında, dünya politik yaşamını kökten etkileyen ve 1990'lı yılların basma kadar süren bir süreçtir. Soğuk Savaş taraflarının bazılarının nükleer silahlara sahip olması ve bu silahlan düşman olarak gördükleri tarafa doğrultmaları süreci daha da tehlikeli bir hale getirmiştir. Soğuk Savaş dönemi boyunca güç dengesi, caydırıcılık, silahlanlanma yansı gibi kavramlar oldukça sözü edilen ve üzerinde tartışılan olgular haline gelmiştir. Soğuk Savaşın sona ermesiyle birlikte, uluslararası sistemde yeni ilişkiler geliştirilmiş ve geçmiş dönemden farklı yaklaşımlar ve dinamikler kendini göstermeye başlamıştır. Bilgi teknolj isindeki gelişmeler günlük yaşamın değişmez bir parçası olarak hayatın her boyutunu etkilediği gibi uluslararası ilişkileri de etkilemiştir. Teknolojideki gelişmeye paralel olarak ekonomik alanda yaşanan, kendini küreselleşme şeklinde gösteren ve hemen hemen tüm olaylara bu çerçeveden bakmayı gerektiren yeni bir yaşam tarzı ortaya çıkmıştır. Bütün bu yaşanan değişimler sonucunda güvenlik ile ilgili yaklaşımlar ve düşünceler de değişmiştir. Soğuk Savaş dönemi boyunca güvenlik kavramı politik ve askeri anlamda algılanmaktaydı. Oysaki Soğuk Savaş sonrası dönemde, güvenliğin ekonomik, çevre, sosyal boyutlar gibi başka boyutları da olduğu anlaşılmıştır. Bu bağlamda bireysel güvenlik anlayışı ortaya çıkarak önem kazanmaya başlamıştır. Güvenliğin sadece devlet ve askeri güvenlik parçalarından oluşmadığı ve bu bağlamda bireysel güvenlik boyutunun da en az diğer anlayışlar kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Cold War, begun after World War n, got its name because both sides were afraid of fighting each other directly. It was the major force in world politics for most of the second half of the 20* century and lasted until the beginning of the 1990's. Both sides of the Cold War possessed nuclear weapons, and the means of delivering such weapons on their enemies added a dangerous aspect to the Cold War. The ideas of balance of power, deterrence, and arms race were widespread. The demise of the Cold War brought about new relations and approaches among states. The dynamics of the Cold War were replaced by new ones, which emerged after the Cold War. The developments in the area of technology have become an inevitable part of daily life and started to become an influential component of life as well as international relations. In addition to technological developments, the new way of thought, so called globalization, especially in economic life, has emerged and become a persuasive factor in every aspect of life. In this context, the security concept has been shaped in compliance with the new world order. The security concept was perceived militarily and politically during the Cold War. However, it has been understood that security has other dimensions such as economical, environmental and social. Moreover the scope of security extended, in addition, to national and military aspects. Individual security has sparkled.