Mergers and acquisitions the Turkish banking sector profitable growth analysis
Türk bankacılık sektöründe birleşme satınalmalar karlı büyüme analizi
  1. Tez No: 160833
  2. Yazar: ERTUĞ ERBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA DUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Özellikle 90' h yıllarda hız kazanan şirket birleşmeleri ve satın almaları, rekabetin globalleşmesi ile birlikte, özellikle çokuluslu şirketlerin tercih ettiği bir hayatta kalabilme stratejisine dönüştü. Günümüzde en çok ABD'de görülmekte olan şirket birleşmeleri ve satın almaları ülkemizde de, özellikle finans sektörü içinde, hızla yayılan bir trend haline geldi. Şirket birleşmelerindeki esas neden, işletmelerin farklı parçaların bir araya gelmesi ile ortaya çıkacak sinerjiden yararlanma istekleridir. Globalleşmenin yapılanma sürecini tamamlamasına paralel bir biçimde ivme kazanan birleşme ve satın almalar, en fazla bankacılık sektöründe kendini hissettirmekte. Gelişmekte olan ülkelerde daha sağlıklı bir finansal sisteme sahip olma ihtiyacı da bu trende hız kazandıran bir diğer unsur. Banka birleşmelerindeki temel amaç, oluşan yeni bankanın operasyonel olarak daha etkin çalışması, piyasa payının yükseltilmesi ve değerinin artırılması şeklinde özetlenebilir. Bu çalışmamın konusunu son dönemde Türkiye'de yaşanan banka birleşmelerinin bankalara karlı bir büyüme sağlayıp sağlamadığıdır. Bununla birlikte, Basel Accord sonrasında değişen sermaye yapısının birleşme öncesi ve sonrasındaki dönemde nasıl bir değişim gösterdiği ölçülmeye çalışılmıştır. Bahsedilen durumu test etmek için rasyo analizinden faydalanılmış olup, öncelikle birleşme yaşayan bankaların aktif büyüklüğü, verdikleri kredi büyüklüğü, topladıkları mevduat hacimleri, şube ve personel sayısı gibi konularda birleşme öncesi ve sonrasındaki 3 yıllık dönemlerde ne gibi bir durumda bulundukları araştırılmıştır. Karlılık analizinde ise birleşme yaşayan bankaların yine birleşme öncesi ve sonrasındaki 3 yıllık periyotlarda aktif başına ve özkaynak basma elde ettikleri kar oranları incelenmiştir. Sermaye yapısındaki değişimi görmek için ise sermaye yeterlilik rasyosu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the globalization of competition, company mergers and takeovers, which accelerated especially in the 90s, have turned into a survival strategy preferred particularly by multinational companies. Company mergers and takeovers, which are mostly apparent in the USA today, have become a rapidly spreading trend in our country, especially in the finance sector. The main reason for company mergers is the companies' will to benefit from the synergy that will occur with the merging of different parts of the companies. The need for a strong and healthy financial system in developing countries is another catalyst for this trend. The mergers and takeovers, which have accelerated in parallel to the completion of the structuring of globalization, are mostly apparent in the banking sector. The main object of bank mergers can be summarized as a more efficient performance of the emerging bank in terms of operation, increase in the market share and increase in value. The subject of this study is to determine whether the recent bank mergers in Turkey have provided a profitable growth for the banks or not. Beside this, change in the Capital Structure - with the effect of Basel Accord - after the merger period is tried to be measured. First of all, using the ratio analysis to test this situation, the performances of the merged banks were examined for periods of 3 years before and after merging in terms of their assets size, the size of the credits they have provided, the deposit volumes they have collected and the number of branches and staff. On the other hand, in the analysis of profitability, the return on assets and return on equity ratios they obtained in periods of 3 years before and after merging were examined. In order to examine the development in their capital, capital adequacy ratios were examined.