Türk sinemasının tarihe bakışı ve Türk tarihinin temsili
A glance into the history in Turkish cinema and representation of Turkish history
- Tez No: 160832
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYLA KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Geçmişi algılama, günümüzle ve gelecekle köprü kurmaya çalışmanın yollarının başında tarih gelmektedir. Çağımızın sanatı olan sinema, toplumsal yaşamın söylemlerini, tarihimizi ve kimliğimizi değerlendirmede en önemli kültürel temsil sistemlerinin başında gelmektedir.“Türk Sinemasında Tarihe Bakış ve Türk Tarihinin Temsili”adlı bu tez çalışması Türk tarih yazıcılığının Türk sinemasındaki izdüşümlerini araştırmayı; geçmişten günümüze Türk sinemasında nasıl bir tarih anlayışının ortaya çıktığım ve Türk kimliğinin nasıl çizildiğini değerlendirmeyi amaçlanmıştır. Türk Sinemasının ilk yıllarından itibaren Türk tarihinin değişik dönemlerine ait pek çok film yapılmıştır. Bu filmlere yaklaşımda tarih yazımındaki Tanzimat'tan beri tartışılan Batıcılık, Türkçülük, İslamcılık gibi düşünce akımları ile Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel değişimler etkili olmuştur. Bu tez çalışması Türk tarihinin çeşitli dönemlerini anlatan filmlerin incelemesini içermektedir. Filmlerin incelemesi Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasal ve sosyal olaylarla birlikte yapılmaktadır. Tez çalışmasında filmlere konu olan Türk tarihinin dönemleri şöyledir: Osmanlı öncesi Türk tarihi, Osmanlı împaratorluğu'nun çeşitli dönemleri, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet' in ilk yıllan ve yakın tarihte yaşanan önemli siyasal ve sosyal olaylar... ANAHTAR KELİMELER: Türk tarih yazımı, sineması, siyaseti, kimliği vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT History is one of the main ways of understanding the past and bridging it to the present and future. Cinema, which is the art of our age, is one of the most important representatives of cultural systems in evalvating our history and identity. This thesis, named as“ A glance into the history in Turkish cinema and representation of Turkish History”, aims at studying the recfiections of Turkish history writing on Turkish cinema, what sort of a history perspective came out from the past to the future, and how the Turkish identity was described? From the first years of Turkish cinema to date lots of films about different periods of Turkish history have been made. These films have been made with the influence of ideas like Westernism, Turkism, Islamism, which have been discussed since the Tanzimat and the political, social, economic and cultural changes. This thesis inclueds the study of films belonging to the different periods of the Turkish history. The analysis of these films are made with political and social events that Turkey has experienced. These are the periods of Turkish history which provide a plot to the films: Pre Ottoman Turkish History, different periods of Ottoman History, Turkish Independence War, The First Years of the Repuclic of Turkey and important political and social event in our near history. KEY WORDS: Turkish History Writing, Cinema, Politics, Identity VI