1990 sonrası dönemde Türkiye'de ekonomik krizlerin iç borçlanma üzerindeki etkisi
The effect of economical crises on internal debt in Turkey after the term of 1990
  1. Tez No: 160951
  2. Yazar: CANAN ÖYKÜ DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESRA SİVEREKLİ DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'deki iç borç sorunu, çeşitli yönleriyle tanımlanmış ve bu sorunun çözümü için, iç borçlanmanın azaltılarak kamu gelirlerinin arttırılması gerektiği ifade edilmiştir. İç borçlanmanın sınırlandırılmasına katkı yapabilecek öneriler ortaya atılmış; bu önerilerin Türkiye şartlarında uygulanabilirlikleri tartışılmıştır. İç borç sorununu çözme amacına hizmet edebilecek her türlü önerinin, daha fazla tartışılmasının gerekli olduğuna işaret edilmiştir. Son yıllarda iç borç yönetimlerinde malî disiplini esas alan reformların incelenmesi, Türkiye'de iç borç sorununu tanımlamak için temel oluşturmuştur. İç borçlanmanın Türkiye'ye özgü özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu özelliklere sahip iç borçlar ile diğer belli başlı makroekonomik değişkenler arasındaki muhtemel ilişkiler yorumlanmıştır. Çeşitli tablo ve istatistiklerle, iç borçların iktisadi etkileri hakkında yapılan yorumların, daha sağlam temellere oturmasına gayret edilmiştir. Bu analizler sonunda, Türkiye'de iç borçların, aslında sürdürülebilir olmadığı ve zararlı iktisadi etkilere yol açabildiği bulunmuştur. Bu çalışmada iç borçların Türkiye ekonomisinde yarattığı istikrarsızlıklar ve uygulamaya konan istikrar programları açıklanmıştır. Türkiye'de sürekli artan iç borçlanmanın mali disiplin sorununu yarattığı ortaya konmuş ve sorunları çözmeye yönelik önlemler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Within this study it is aimed to define the internal debt problem in Turkey with different aspects and it is claimed that, decline of internal debt and increase of public revenues can be possible solution for this problem. Furthermore new proposals for contributing to the limitation of internal debt were emphasized and applicability of proposal within Turkey was discussed. On the other it is underlined that; every proposal for serving to the internal debt problematic of Turkey should be discussed much more. In the final decades, examination of the reforms in the fiscal discipline in internal debt management formed a basis for the definition of the internal debt problem in Turkey. For this reason, it is aimed to put forward the unique Turkish properties of the internal debt Together with this, the prospective relations between these internal debts and the other macro economic variables were evaluated. With the help pf various tables and statistical findings, it is seek to maintain a stable basis for the evaluations of economic effects of the internal debt With the end these analyses, it is achieved that internal debts in Turkey are not sustainable and can causes harmful economic effects. Within this study, internal debts the instability causes by these debts in Turkish economy and the stabilization programs were explained. It is concluded as; the gradual increase of the internal debt caused financial discipline problem and the measures and the methods for solving these problems were put forward.