Laboratuvar koşullarında üretilen encarsia, lahorensis (How) (Hymenoptera:aphelinidae) in dialeurodes citri (ASHM) (Homoptera: aleyrodidae)'ye karşı etkinliği üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 16118
  2. Yazar: ZEYNEP YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEZMİ ÖNCÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
-64- ÖZET Encarsia lahnrBnsis (Haui.) ( Hymenoptera : Aphelinidae), Turunçgil beyazsineği Dialeurodes citri (Ashm.) (Homopte- ra : Aleyradidae) nin Pakistan kökenli, spesifik bir para- zitoitidir. Bu çalışma için, 1986 yılında Pakistan'dan ge tirtilmiş olup, 1986-1990 yılları arasında üzerinde çalı şılmıştır. Dişi ve erkek bireyleri arasında belirgin fark lar alan türün, ergin ve ergin öncesi dönemlerinin tanımı üzerinde durulmuştur. Denemeler 25 - 1DC sıcaklık, % GD - 5 orantılı nem ve 16 saat aydınlık periyodun sağlandığı laboratuvar koşullarında yürütülmüştür. E_. lahorensis adelphoparazitizm ve arrhenotnky özelliklerine sahip bir türdür. Üç larva dönemi geçirir. Denemelerde yumurtadan ergine kadar gelişme süresi dişi birey için ortalama 44.2 (23-69) gün, erkek birey için ortalama 27.0 (21-42) gün bulunmuştur. Ergin ömrü ise, bal ve su karışımı ile beslenen bireylerde, dişi için ortalama 8.5 (6-10) gün, erkek için 7.9 (4-11) gün ;. beslenmeyen ergin bireylerde, dişi için ortalama 1.8 (1-3) gün, erkek için ortalama 2.3 (1-3) gün bulunmuştur. Bir E_. lahorensis dişisinin ömrü boyunca 21.2 (2-43) adet yumurta bıraktığı saptanmıştır. E_. lahorensis ' in konukçusu D. citri ile arasındaki iliş kiler incelenmiştir. E_. lahorensis ' in, D. citrinin tüm dönem lerine yumurta bırakabildiği, ancak üçüncü dönem nimf ve pupa dönemlerini tercih ettiği saptanmıştır. Parazitleme oranları ise, D. citri ' nin üçüncü nimf döneminde % 23.0 pupa döne minde % 12.5 bulunmuştur. Laboratuvarda kitle üretiminde en uygun parazitoit eşey oranı araştırılmıştır. Rastgele seçilmiş (1? + 1c? ; 29 + 1c? ; 39+ 1c? ; 4P+ 1 tf> ) eşey oranları içinde, 2?+ 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bu çalışma 1986-199G yılları arasında laboratuvar koşullarında yürütülmüştür. Turunçgil beyazsineği Dialeurades citri (Ashm.) (Homoptera: Aley rodidae) ' nin spesifik parazitoiti Encarsia lahorensis (Haw.) (Hymenop- tera: Aphelinidae) anavatanı Pakistan'dan getirtilerek genel özellikleri, biyolojisi ve konukçusu ile ilişkileri üzerinde durulmuştur. Ayrıca, küçük bir deneme bahçesinde parazitnitin salım çalışmaları yapılarak, İzmir koşullarında yerleşebileceği saptanmıştır- ABSTRACT This study was carried in the laboratory conditions during 19B6--1990 Encarsia lahorensis (Hau ) (Hymenoptera : Aphelinidae), a specific parasitoid of the citrus tuhitefly Dialeurodes citri (Ashm-) (Homaptera: Aleyrodidae) has been introduced from originally found in Pakistan in Turkey (Iz mir). The general charecteris tics, biology and parasit- host relationship of this parasitoid has been studied- However, this parasitoid has been released in the small experimental field and colonized in Izmir-