Kentlileşme sürecinde bireylerin kitle iletişim araçlarına yönelimine aile yapısının etkisi: Televizyon - radyo - gazete
  1. Tez No: 16128
  2. Yazar: NİMET ÖNÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLGEN OSKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 540
Özet
Bu çalışmada araştırmacı, kentlileşme sürecinde bireylerin kitle iletişim araçlarına yönelimine aile yapısının etki sini analiz etmeyi amaçlamıştır. Çalışmada kentlileşmenin farklı düzeylerin de karşılaştırma yapmak için, İzmir ili içinden iki gecekondu ve bir merkez yerleşim yerinden tesadüfü örneklem oluşturulmuştur. Araştırmacı aile yapısı ve kentlileşme sürecini bağımsız değişken kitle iletişim araçlarına yönelimini (televizyon, radyo, gazete) bağımlı değişken olarak kabul.etmiştir. İki gecekondu ve bir kent merkezinde bireylerin kitle iletişim araçlarına yönelimde ortaya çıkan değişmeler temel alınmıştır. İki gecekondu yerleşim yerinden elde edilen sonuçlar, kent merkezi ile karşılaştırmaya gidilmiştir. Araştırmamızın teorik modeline uygun olarak hazırlanmış hipotezleri, kentlileşmenin belirli aşamalarından elde edilen bulgularında doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
în -this study, -the researcher aimes to explain and to analyze the effects of the structure of family to the individual's orientation toward diffirent media in the process of urbanization. In order to make a comparison between different levels of urbanization, a random sample is taken from two squatter settlements and one central urban settlement in îzmir. İn this study the researcher acceptes family structure and duration of urbanization as Independent variables and orientations to the mass media (tlevision, radio, newspaper) dependent one. The changes in ths individual's orientations to mass media at two different squatter settlements and one urban settlement have become the main objective in the analysis. Results obtained from two squatter settlements are comparet with the result of the central urban settlement. The hypothesis formulated in accordance with the theorietcial model of our research are actualized with the findins of the field study which was done at certain phases of urbanization.