Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki birliklerin enerji ihtiyaçlarının karşılanmasında rüzgar enerjisinin kullanılabirliğinin proje değerlendirme teknikleri ile araştırılması
The study of wind energy application to supply the energy demands of the units of Land Forces Command with project evaluation techniques
  1. Tez No: 161408
  2. Yazar: UĞUR KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TANAY SIDKI UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Rüzgar enerjisi temiz, yerli, yenilenebilir, sınırsız ve kullanılan bir enerji kaynağı olarak karşımızda bulunmaktadır. Rüzgar enerjisi deneysel bir enerji kaynağı değildir. Bu enerji teknolojisi artık dünyada 40.000 MW kurulu gücün üzerine çıkmıştır ki bu rakam tüm Türkiye elektrik kurulu gücünden yaklaşık 5.000 MW fazladır. Günümüzde bilimsel metotlar kullanılarak bir bölgede rüzgar enerji potansiyelinin bulunup bulunmadığı ve mevcut ise nasıl ve ne ölçüde yararlanılabileceği yapılan ölçümler ve hesaplamalar vasıtasıyla değerlendirilebilmektedir. Bu çalışmada Avrupa Rüzgar Atlası ve Türkiye Rüzgar Atlasının hazırlanmasında kullanılan yöntemler ve bilgisayar programı (WAsP) incelenmiş ve bu yöntem ve programlardan faydalanılarak, Marmara Adası'nın rüzgar ölçümleri ile Marmara Adası'na ait rüzgar atlas istatistikleri ve adanın rüzgar enerji potansiyeli elde edilmiştir. Kara Harp Okulunun elektrik tüketim miktarları incelenmiş ve bu tüketim talebine cevap verebilecek bir rüzgar elektrik santrali tanımlanmıştır. Tanımlanan bu rüzgar elektrik santralinin birim çıktıları mevcut tedarik usulü birim çıktılarıyla kıyaslanmış, müteakiben rüzgar elektrik santrali proje değerlendirme teknikleri ile incelenerek, santralin kurulmasının ekonomik olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Wind energy is a clean, renewable, infinite, globally available and operational energy resource.Today, wind energy technology can not be treated anymore as a theorical or experimental. At this moment, the operating capacity (in megawatts) of wind energy is over 40.000, throughout the world. This capacity is 5.000 MW more than Turkey's existing installed capacity of all types of power plants. Nowadays, with the use of scientific measurements and assessment methods, technical wind potential of any location can be calculated. If the selected site potential is sufficient, the design and feasibility of the potential wind farm can be made and the wind farm could be installed. The methods followed, and software (WAsP) utilized in this study are the same as used in the preparation of“European Wind Atlas”and“Wind Atlas of Turkey”studies. By following these mothods and using WAsP software together with the wind measurements carried out in Marmara Island, the wind atlas statistics and observed wind climate of the island are obtained. Furthermore, after examination of the electrical consumption of the Military Academy, a wind farm for the academy is identified.And finally, cost analysis of this defined wind farm, is made for deciding whether this plant is economical or not for units of Land Forces Command, by means of Military Academy example. m