Stratejik ulusal güvenlik kapsamında örtülü faaliyetler konsepti
Covered actions concept on the aspects of strategical national security
- Tez No: 161409
- Danışmanlar: DR. ATAY MEHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Örtülü faaliyet; bu faaliyetleri uygulayan ülkelerin rolleri ortaya çıkmadan, hedef ülkelerdeki olayları ve gelişmeleri etkilemesi şeklinde tanımlanabilir. Bu tanımla örtülü faaliyetler, ülkelerin ulusal güvenliklerine tehdit oluşturma potansiyelini ortaya koymaktadır. Örtülü faaliyetler konsepti, ülkelerin menfaatleri doğrultusunda bir başka ülkeyi etkilemesi için icra edilen tüm eylemleri kapsar. Günümüzde en yaygın tanımıyla tasarlayanın rolü ortaya çıkmayacak veya aleni olmayacak şekilde yabancı ülkelerde politik, ekonomik ve askerî durumların etkilenmesidir. Faaliyetin planlayıcısı ortaya çıkarsa makul bir şekilde inkâr edilebilecek bir sistem içerisinde yürütülmesi hedeflenmiştir. Genel olarak üç çeşit örtülü faaliyet uygulamaları vardır. Bunlar; psikolojik, paramiliter ve de politik örtülü faaliyetlerdir. Tüm bu gayretlerin amacı bir başka ülkenin yönetilmesinde etkilemeler yapmaktır. Dolayısıyla esas örtülü faaliyetler ülkelerin politik olarak etkilenmesi amaçlı yapılır. Psikolojik, paramilter ve de politik örtülü faaliyetler bir bütünün parçaları olup sonuçta ülkelerin bir başka ülkeye bağımlı olmasına neden olurlar. Psikolojik örtülü faaliyetlerin temelinde propaganda vardır. Propaganda, psikolojik harekâtın en önemli vasıtasıdır. Bu araç sayesinde ülkelerin her türlü etkilenmeye maruz kalma ihtimali vardır. Bu gayretler örtülü faaliyet içerisinde icra edilebilir. Paramiliter örtülü faaliyetler, askerî nitelikli tüm eylemleri ve yapılan tüm yardımları kapsar. Ayrıca bir ülkede örtülü olarak ayaklanmaların desteklenmesi mümkündür. Bunun yanında bir başka ülkenin ayaklanmayı Bastırma faaliyetine örtülü destek verilebilir. Güçlü ülkeler bu potansiyeli çıkarları doğrultusunda harekete geçirebilir.Düşük yoğunluklu çatışma çerçevesinde bir ülkede ayaklanmayı bastırma harekâtına destek olmak mümkündür. Yabancı bir devletin bu tür destekleri, hedef ülkenin kaynaklarını da tüketmeyi beraberinde getirecektir. Destekleyici devletler millî çıkarları doğrultusunda bu tür yardımlarda bulunurlar. Sonuçta söz konusu ülkeyi kontrol etmek ve ülkenin destekleyici devlet tarafından yönlendirilmesi hedeflenebilir. Ülke de çıkan bir ayaklanmanın bastırılması güvenlik açısından önemlidir. Ancak karşı ayaklanmayı dış yardıma dayalı icra etmeninde ülke güvenliğine tehdit oluşturma potansiyeli mevcuttur. Örtülü faaliyetler, bir ülkenin millî güvenliğini tehdit edebilecek potansiyele sahip operasyon türüdür. Ülkelerin güvenliğinden sorumlu olanların,“örtülü faaliyetleri”tehdit değerlendirmesi kapsamında ele almaları gerekmektedir. Ancak bu sayede savunma refleksi geliştirilebilir ve gösterilebilir. İİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Covert actions can be described as, not to be revealed about the things which were done in the target countries to influence the events and new developments. With this description, covert actions are big and potential problems for the national security of the countries. Covert actions concept involves all the actions to influence the other countries on be half of the makers. Commonly it is accepted that, to influence the countries about military, political and economical ways without being recognized by the others. It has been planned to deny plausibly in case all the covert actions are recognized. Generaly there are 3 types of covert actions aplications. These are psychological, paramilitary and political covert activities. All the aims of the activities to make a considerable influence about management of the other contries. Thus, covert actions are done to influence politicaly. Physicological, paramilitary and politically covert actions are the parts of total. It makes the countries tied to with each others. Propoganda is the princible of psychological covert actions. By means of it, the country becomes vulnerable to all the influence done by others. Paramilitary covert actions involves not only all the actions of military but also all the aids. Moreover, to support a rebellion is possible. Yet, they can also support counterinsurgencies in an other country in a covert manner. Powerful contries could use this power on behalf of themselves. Covert actions can threaten the national security of a country. Those who are responsible from the security of the countries should evaluate the Covert Actions only after with this way, they can improve and show a defence reflex. IV