Taktik seviyedeki kara muharebeleri için mühimmat ihtiyacının belirlenmesinde muharebe modellerinin kullanılması
Applying combat models in determining the amount of munition for tactical level land combats
- Tez No: 161418
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT KANDİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu çalışmada, taktik seviyedeki kara muharebeleri analiz edilerek silah ve mühimmat planlaması için bir araç olarak kullanılması amaçlanan bir metodoloji tasarlanmış ve bu yapı içinde birbirleriyle etkileşimli üç farklı model oluşturulmuştur. Bu modeller: İki kişilik sıfır toplamlı oyun temelinde beklendik kesikli-zamanlı bir stokastik model içeren kazanç/kayıp simülasyonu modeli, karar destek sistemi olarak kullanılabilecek optimizasyon modelleri, Monte Carlo (MC) simülasyon modelidir. Çalışmada, geleneksel olarak, mavi birlikler dost ve müttefik kuvvetleri, kırmızı birlikler ise düşman birliklerini temsil etmektedir. Oyun teorisi temelinde hedef tahsisi yapılırken hem mavi hem de kırmızı birliğin perspektifi dikkate alınmıştır. Kullanılan yaklaşımda muharebeler belirli sayıda salvolara ayrılmış ve zayiatlar her salvo sonunda güncellenmiştir. Mavinin zayiatları muharebenin başında öngörülen noktaya ulaştığında mavi ihtiyatları muharebeye iştirak etmektedir. Kazanç/kayıp simülasyonu modelinde matristeki değerlerin daha gerçekçi olması bakımından Harekât Etkinlik Metodu (OLI) kullanılmıştır. Söz konusu olan üç model, temel harekât türlerinden taarruz ve savunma için tasarlanan senaryolar dâhilinde ele alınmıştır. Senaryolarda kullanılan kuvvet oranları her iki kuvvet açısından da bire bir (1:1) ve üçe bir (3:1)'dir. Ayrıca, angajman, muharebe dışı kayıp ve ihtiyat gibi olayların etkileri de modellere yansıtılmıştır. Modeller uygulanırken sırasıyla kazanç/kayıp ve MC simülasyonu için Matlab 6.5 yazılımı, karar modelleri için ise LINGO 8.0 yazılımı kullanılmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, a methodology aimed to be used as a tool for weapon and ammunition planning is designed by means of analyzing tactical level land combat, composed of three models interacting with each other. These models are: Payoff simulation model, including an expected discrete time- stochastic model, based on a two person zero sum game, optimization models used as a decision support system, Monte Carlo simulation model. Conventionally, blue and red forces respectively represent ally and enemy while allocating forces, based on game theoretical approach. Both blue and red's perspectives are considered. In our study, combat consists of salvos and attritions are updated at the end of each salvo. Blue reinforcements participate the battle when blue's attrition is reached below the foreseen ratio at beginning. The OLI method is used in the payoff simulation model, as well. The three evaluated modes are applied on the designed scenarios for the main operation types such as attack and defense. Force ratios used in the scenarios are one to one (1:1) and three to one (3:1) for both blue and red forces' viewpoint. We also incorporate the influence of events such as engagement, noncombat loss and reinforcements in our modeling approach. While running models, respectively Matlab 6.5 software is used for payoff and MC simulation and LINGO 8.0 is used for decision models. III