Beyaz yaka suçları kapsamında içeriden öğrenenlerin ticareti ve manipülasyon suçlarının sosyolojik analizi
Sociological analysis of insider trading and manipulation at white collar crimes
- Tez No: 161419
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ASLIHAN ÖĞÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET İçeriden öğrenenlerin ticareti ve manipülasyon suçlarını sosyolojik olarak incelemek maksadıyla yapılan bu araştırma; son yıllarda bu suçların sayısının artmasıyla gündeme gelmiştir. Yapılan çalışmada; öncelikle beyaz yaka suçları kapsamında bulunan mesleğe dayalı suçlar ele alınmış ve sermaye piyasasında işlenen bu suçların, suç sosyolojisindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, öncelikle beyaz yaka suçları ile ilgili suç teorileri ve tanımlamaları üzerinde durulmuş, daha sonra genelden özele doğru giden bir sıralamayla beyaz yaka suçlarının bir alt grubu olan mesleğe dayalı suçlar konusunda gündemde bulunan araştırmalar incelenmiş ve son olarak, içeriden öğrenenlerin ticareti ve manipülasyon suçları ile ilgili olarak detaylı bir inceleme yapılmıştır. Yapılan kavramsal çalışma, bu alanda yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilerle beraber analize tabi tutularak, dünyada ve ülkemizde içeriden öğrenenlerin ticareti ve manipülasyon suçlarının tanımları, ülkemizdeki yaygınlığı, nedenleri ve önlenmesi için yapılması gerekenler konusunda birtakım sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, içeriden öğrenenlerin ticareti ve manipülasyon suçlarının nedenlerinin, beyaz yaka suçlarının nedenlerinden ayrı düşünülemeyeceği ve bu suçların önlenmesi için yapılması gerekenlerin ise, suç önleme stratejisi kapsamında ele alınması gerektiği hususları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has came to the floor with the accelerated number of insider trading and market manipulation on the markets. The aim of our research is to get to the valuable analysis of these crimes which has been conducted at the markets. Our research is consists of criminological analysis of white collar crime and occupational crimes. And then we have tried to develop an insight on insider trading and market manipulation on the broad basis. Firstly, we divided the definition of white collar crimes into two categories; organizational crimes and occupational crimes while we were searching the literature for the white collar crime theories. Secondly, we started searching contemporary literature for the occupational crimes under the white collar crimes. And thirdly, we ended up with for the first part by conducting a closer look to the insider trading and market manipulation. The conceptual study which was performed beforehand, together with the analysis which has been collected on the ground was evaluated and then we tried to come to a conclusion with the causes and prevention methods for the crimes which we study on. At the end of this research, we came to the conclusion that the crimes, which we studied on, could not be evaluated separately from the white collar crimes. We have also came to a point that the prevention techniques for these crimes should be considered within the limits of general crime prevention strategies. m