Suç işleme saikiyle Ankara Jandarma Çocuk Merkezine getirilen çocukların suç ve aile profili (Keçiören ilçesi örneği)
The profile of the crime and the families of the juvenile who are taken to Ankara Gendarmerie Child Center with the blame of crime
- Tez No: 161496
 - Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE ERÇETİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
 - Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Çocuk suçluluğu önemi her geçen gün daha da artan bir konu olmaya başlamıştır. Alanyazında bu konu çok farklı boyutlarıyla tartışılmaktadır. Bu tartışmalar ışığında görülmektedir ki çocuk suçluluğunun sebepleri arasında ve aynı zamanda önlenmesinde en önemli unsur ailedir. Bu araştırmada suç işleme saikiyle Ankara Jandarma Çocuk Merkezine getirilen çocukların suç ve aile profili çıkarılmış, bu iki profil arasında ilişki olup olmadığı irdelenmiştir. Jandarmanın ne ile karşı karşıya olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde çocuk, suç ve çocuk suçluluğu kavramları ele alınmış; çocuk suçluluğuna hukuki, sosyolojik ve kuramsal açıdan bakılmıştır. İkinci bölümde ise aile kavramıyla birlikte aile ve çocuk suçluluğu arasındaki ilişkinin boyutları belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, Jandarma Çocuk Merkezinin kuruluşu, amaçları, görevleri, personelin görevleri aktarılmıştır.“Suç İşleme Saikiyle Ankara Jandarma Çocuk Merkezine Getirilen Çocukların Suç ve Aile Profili (Keçiören İlçesi Örneği)”başlıklı araştırma ise dördüncü bölümdedir. Bu araştırmada suç işleme saikiyle Ankara Jandarma Çocuk Merkezine getirilen çocukların ailelerinden Keçiören ilçesinde ikamet etmekte olanların tamamına anket uygulanmıştır. Bu bağlamda toplam 81 aileye ulaşılmıştır. Bu veriler merkezden alınan verilerle bir arada değerlendirmeye alınarak suç ve aile profili, bu iki profil arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Bulgular incelendiğinde, suç işleme saikiyle Ankara Jandarma Çocuk Merkezine Keçiören ilçesinden getirilen çocukların, gelir seviyesi düşük, Ankara dışından göç etmiş, eğitim seviyesi düşük, çocuklarıyla gün içerisinde çok az zaman geçirebilen, çocuklarına karşı gevşek bir disiplin uygulayan, birey sayısının fazla olduğu kalabalık olarak nitelendirilmesi mümkün olan ailelerden geldiği görülmektedir. Beşinci ve son bölümde ise bir sonuca ulaşılmaya çalışılmış ve araştırma bulgularına dayanarak Jandarmanın Keçiören ilçesinde çocuk suçluluğuna ilişkin yapabilecekleri hususunda önerilerde bulunulmuştur. Bu yapıya ilişkin olarak Çocuk Merkezinin bizzat uygulayabileceği önlemler az iisayıdadır. Çocuk Merkezi mevcut imkânlar dâhilinde tekerrürü önlemeye yönelik eğitim programlan uygulayabilir. Ailelerin buna sıcak bakması mümkündür. Anketimizi uygularken ailelerin soruna çözüm getirmek konusunda istekli oldukları, kolluğun faaliyetlerine sıcak baktıkları görülmüştür. Çocukların yeniden topluma kazandırılmasında, okulla ilişiği kesilenlerin yeniden eğitime geri dönmelerinde, kolluğun aileye ve çocuğa vereceği eğitim programların faydalı olabileceği değerlendirilmektedir. Ancak bu eğitimin planlanması ve uygulanmasında uzman desteğine ihtiyaç vardır. Üniversitelerle ve çeşitli yardım kuruluşlarıyla iş birliği sağlanarak bu eğitimler programlanabilir. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of the subject“Juvenile Delinquency”is getting greater everyday. It has been discussed with its different points in the social field. With the help of these discussions it has been seen that the family is not only the most important cause of the juvenile delinquency, but also the most important way of juvenile delinquency prevention. In this research, we draw the profile of crime and the profile of the family whose children were taken to Ankara Gendarmerie Child Center with the blame of crime. And we tried to find a relation between them. We tried to show what the Gendarmerie is confronting. In the first part we explained the subjects juvenile, delinquency, juvenile delinquency. They're all discussed on the legal, social and theorical grounds. In the second part we talked about the family, and the dimentions of the relation between the family and the juvenile delinquency. And in the third part we told the establishment of Gendarmerie Child Centers, its aims, resposibilities and also the responsibilities of its staff. And the research part is the fourth one. We applied a query on the families whose children were taken to Ankara Gendarmerie Child Center with the blame of crime and also who are living in the Keçiören Administrative District. We could reach 81 families. This data is merged with the data we collected fom the Ankara Gendarmerie Child Center. We draw the profile of crime and the profile of the family and we tried to find a relation between them. If the findings are examined, we can say that the children who were taken to Ankara Gendarmerie Child Center from Keçiören with the blame of crime are coming from families which are large, migrated from outside of Ankara, have low education level, spending very little time with the children in the daytime, using over kindly discipline method. At the last part which is part five, we discussed about the results and tried to give some suggestions. Child Center can do very little about this profile by itself, it can give education programs according to its capability to ivprevent recurrence of crime. It is possible that the families may approve this. Whiie we were applying the query, we saw that the families are willing to solve the problem and to help Gendarmeries preventing programs. The education programs which will be applied to children and the families may be useful to build the chiids relience to society again, and take children back to school. But to make this program, the help of the specialists is needed. These programs can be made by the cooperation with universities and some associations dealing with the juvenile delinquency and its prevention.