Türk Savunma Sanayii alanında offset analizi
An analysis of offset in Turkish Defense Industry sector
- Tez No: 161500
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET özellikle gelişmekte olan ülkeler, sahip olmak istedikleri sistem ve hizmetleri elde etmek için, çoğu zaman dış alımlara başvurmaktadırlar. Kısıtlı kaynakların kaybı, dışa bağımlılık, ithalat-ihracat dengesinin bozulması gibi daha birçok olumsuz etkilerinin yanında, dış alımların başka bir olumsuz etkisi de ülkenin kendi kendine yetebilme çabalarına engel olmasıdır. Bölgesinde güçlü bir ülke olmak isteyen Türkiye bu amacına ulaşmak için, güçlü bir savunmanın paralelinde hem güçlü bir ekonomiye hem de siyasi güce sahip olma zorunluluğunun bilincindedir. Bulunduğu konum, çevresindeki ülkeler ve gelişen olaylar itibariyle Türkiye, savunmasına ayrı bir önem vermek zorundadır. Güçlü bir savunma için, güçlü bir teknolojik donanım ve yazılıma sahip olmak günümüz silahlı kuvvetlerinin en temel hedeflerinden biridir. Bir yandan ekonomisini güçlendirmek isteyen bir yandan da her an güçlü ve modern bir savunma gücüne sahip olabilmek için birçok ana silah sistemini dış alımlarla yaparak kısıtlı kaynaklarını harcayan Türkiye, diğer birçok ülke gibi, özellikle kaybedilen döviz kaybının geriye dönmesi, savunma sanayisinin geliştirilmesi gibi temel faydalarının yanında birçok faydası olan offsetleri, son yıllarda yoğun olarak uygulamaktadır. Tezin birinci bölümünde araştırma yöntemi, ikinci bölümünde ülkemizde fazlaca bilinmeyen offset kavramı ve detayları hakkında bilgi verilmiş, taraflar açısından avantaj ve dezavantajları ortaya konmuş, üçüncü ve dördüncü bölümlerinde dünya ülkelerinin uyguladıkları politikalar ve uygulamaları ile Türkiye'nin savunma sanayii alanındaki halen uygulanan politikaları, uygulamaları ve kazanımları incelenmiş, beşinci bölümünde literatür araştırması, yapılan görüşmeler ve gözlemlerden elde edilen bilgiler kapsamında tespitlerde bulunularak, son bölümde Türkiye'nin offsetlerden daha etkin ve verimli faydalanabilmesi için, kendi özelliklerine uygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Developing countries generally use foreign acquisition to obtain the systems and services which they need. Foreign acquisition which causes many negative effects, such as spending limited resources, dependence to other countries, import-export imbalance, also hinders self-sufficiency efforts of a country. Turkey, which wants to be a powerful country in its region, knows the truth that she must have a powerful economy, a powerful defense and political power. Turkey gives special emphasis to possess a powerful defense because of its location, neighbouring countries and events. To have a powerful defense, it is inevitable to have modern weapon systems and software. Turkey, aiming to balance economy and defense power and at the same time having a powerful army at any moment, acquires many of its main weapon systems from foreign countries and spends its limited resources for this purpose. In this scope, Turkey uses offsets in an intensive manner to benefit from many advantages some of which are regaining some foreign currency and developing its defense industry. In the first chapter of the thesis, research method has been defined. In the second chapter, offsets, offset methods and types, advantages and disadvantages of each relevant side have been explained. In the third and fourth chapter, offset applications and principles of some countries and offset policy, applications and gains in defense sector of our country have been investigated. In the fifth chapter, findings have been obtained by interviewing personnel from the Undersecretariat for Defense Industry, Turkish Armed Forces and defense industry. And in the last chapter, some suggestions, conclusions which are thought to solve the problems and deficiencies have been put forward.