Kaldem mevcut kayıt sisteminin modellenmesine ilişkin bir veri tabanı uygulaması
A database application about modeling kaldem's current record system
  1. Tez No: 161499
  2. Yazar: SERHAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEYSİ İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Kara Kuvvetleri Alınan Dersler Merkezi (KALDEM), muharebeler, tatbikatlar, olaylar ve eğitimlerden alınan dersler ve tecrübeleri toplayarak tasnif eden ve konuları inceleyerek çıkan sonuçları kullanıcılara aktaran bir merkezdir. Çıkan sonuçların kullanıcılara aktarılması, yayımlanan bültenler ve kitapçıklar vasıtasıyla yapılmaktadır. Bu tezin amacı, KALDEM'e gelen konuları, bir veri tabanı sistemine aktarmak ve bu sistemden istatistiki değerlendirmeler elde etmektir. Tez kapsamında, toplanan dersler ve tecrübeler, örnek olaylar olarak adlandırılmıştır. Bu çalışmada, örnek olayların değerlendirilmesini sağlayan mevcut sistemin, bilgisayar ortamında yürütülebilmesine yönelik veri tabanı sistemi modellenmiş ve oluşturulmuştur. Oluşturulan veri tabanı sistemiyle, gelen örnek olayların sisteme girilmesi, aranması ve çeşitli istatistiksel değerlendirmeler alınması sağlanmıştır. Böylece, mevcut sistem hızlandırılarak, istatistiksel değerlendirmelerin daha kolay bir şekilde elde edilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Land Forces Center for Army Lessons Learned is a unit who classifies by gathering all kind of lessons learned and experiences from battles, field practices, events and trainings and examines results for publishing to all recipients. And these results are published to troops with the booklets. Main idea of this thesis is to acquire statistical estimation by constructing database system within these lessons learned. Thorough the thesis, collected lessons and experiences are named as sample events. In this dissertation, a database system which aims to execute current manual system in the computer environment is modeled. With this database system, it is provided to insert and search the received sample events and gain some statistical estimations. Thereby, current system has been accelerated and statistical estimations are easily gained from this database system.