Kist hidatikte sero-epidemiyolojik araştırmalar
- Tez No: 16155
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ M. ÖZCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Türkiye'de Kist hidatik hastalığı prevalansının immünolojik olarak araştırılmasına yönelik bu çalışmada, Enzim-1inked Immunosorbent Assay (ELISA) kolay uygulanabilirliği ve ekonomik olma avantajlarıyla İlk tarama testi olarak uygulanmış, test sonuçları diğer serolojik ve radyolojik testlerle doğrulanarak Türkiye'de belirli bir topluluktaki semptomatik ve asemptomatik kist taşıyıcıların belirlenmesi amaçlanmıştır. Kırsal kesimde belirli bir bölgede yaşayan toplam 684 kişinin serumlarının serolojik olarak incelenmesinde, Kist hidatik yönünden pozitif kabul edilen U kişiden ( 100.000 de 585 ) birinde bu sonuç radyolojik olarak ta doğrulanmıştır. Enzim1inked Immunosorbent Assay ( ELISÂ ), seroepidemiyoloj ik olarak insanda Kist hidatik hastalığının prevalansının belirlenmesinde ve sahada hidatitoz vakalarının araştırılmasında en uygun immünolojik test olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Enzyme- 1 inked Immunosorbent Assay was used as an initial screening test to estimate the prevalence of hydatid disease in man within the rural area of Türkiye. Positive sera were ret est ed with Indirect Fluorescent Antibody and Indirect Haemagglut inat ion tests. Test results were used to obtain immunological confirmation of clinical cases and to detect asyptomatic cyst carriers amongst residents of rural area. A total of 684 sera from residents of a rural area in the southern part of Türkiye was processed and four seropositive cases were detected. Only one case was examined radiological ly a liver cyst was detected by ultrasonographic examinations. Enzyme- linked Immunosorbent Assay (ELISA) is found to be a suitable i mmuno-d i agnostic method to estimate the hydatid cyst prevalence in man and detecting asymptomatic, hydatidosis cases in the field.