Batılı seyyahlara göre XIX. asrın ortalarında Orta Asya'nın sosyal ve ekonomik durumu (Alex Burnes, Eugene Schuyler, Arminius Vambery, Januarius A. MacGahan)
Social and economic situation of Central Asia in the nineteenth century according to the western travelers ( Alex Burnes, Eugene Schuyler, Arminius Vambery, Januarius A. MacGahan)
- Tez No: 161613
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYFULLAH YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Muasır seyyahların notlarından öğrendiğimiz kadarıyla Orta Asya, XIX. yüzyılın ortalarında sosyal ve ekonomik yönden geleneksel yapı ve özelliklerini korumuştur. Seyyahlar mimarisinden ayakkabı imalatına, vergi düzeninden sulama kanallarına kadar bu toplumun kültür ve uygulamalarım ayrıntılı bir şekilde kaleme almışlardır. Bir maceraperest değil, devlet görevlisi olarak bulundukları bu coğrafyada Kazaklar, Kırgızlar, Özbekler, Türkmenler e Tacikler hakkında bilgiler vermişler, Hive, Buhara, Semerkand ve Hokand gibi şehirleri ayrıntılı bir şekilde tasvir etmişlerdir. Bozkır ve ova bu manzaranın iki temel unsurudur, Göçebelik ve yerleşik hayatın egemen olduğu bu coğrafyada her iki sosyal yapıya dair çeşitli hususiyetler söz konusudur. Göçebenin at yarışı ile şehirlinin çayhane keyfî bu resmin birer parçasıdır. İslamiyet ise bu coğrafyada her kesime ve bölgeye hitap eden ortak dindir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As we team from the notes of contemporary travelers. Central Asia had preserved its dMonal structures and specialities in the raids of the nineteenth century. The travelers ote detailly the culture and practices of this society from the home architecture to aemafcersmp, from the system of taxes to firitation cannals. In this geography they, not as adventurer, but as an assigned official, gave information about the Kazakhs, Kirghizs, zbeks, Turkmens and Tadzhiks and described the cities like Khiva, Bukhara, Samarkand and hokand. The step and plain are tihe basic elements of the wfev. There is various iaracteristics of nomadism and sedentary life that are dominant in this geography. Morse ices of nomads and teahouse pleasure of townsmen are the parts of the same picture. Islam is je common religion in this geograpyh that addresses to every people and location. it