20. yüzyıl ilk yarısı Konya evlerinde cephe ve demir parmaklıklar
In early 20th century, facade and wrought irons in the houses of Konya
  1. Tez No: 161720
  2. Yazar: ERKAN AYGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAŞİM KARPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Konya merkezinde bulunan 20.yûzyılın ilk yarısından kalan evlerin, cephe özellikleri ortaya çıkarılmış ve demir parmaklıkların kompozisyon, süsleme üslupları belirlenmiştir. Tezin temel bölümleri şunlardan meydana gelmektedir. 1. Bölümde konun tanımı, sınırları açıklanmış; Konya evlerinde cephe ve demir parmaklıkların genel özellikleri, birinci el kaynaklar, araştırma yöntemine yer verilmiştir 2. Bölümde pencere ve pencere açıklıklarının tarihi gelişimi Örnekleriyle saptanmıştır. 3. Bölümde Parmaklık ve şebekelerin tanımı, Osmanlı dönemindeki tarihi gelişimi anlatılmıştır. Arkasından demir parmaklık ve şebekelerin, malzeme ve yapım teknikleri, birleşme teknikleri, montaj teknikleri açıklanmıştır. 4. Bölümde katalogdaki evler Genel Tanım, Cephe Tasannu ve Elemanları, Demir Parmaklıklar ana başlıktan altında ele alınmıştır. 5. Bölümde katalogdaki evlerin ve demir parmaklıkların genel özellikleri değerlendirilmiştir. Cephe elemanları; cephe unsurları, çatılar, saçaklar, çıkmalar, pencereler, kapılar başlıkları altında açıklanmıştır. Demir parmaklıklar; malzeme ve teknik, kompozisyon, motifler alt başlıklarıyla anlatılmıştır. Karşılaştırmada Turk evi ile Osmanlı dönemi sivil mimarlık örnekleri özerinde durulmuştur. 6. Bölüm sonuç kısmında cephe mimarisinde ve demir parmaklıklarda uygulanan kompozisyonlar, özelliklerine göre özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, front characteristics of the houses from the first part of the 20th C. in the centre of Konya have been determined and the composition and the decoration styles of gratings have been studied. The main parts of the thesis are composed of the fallowings. 1. In this section, definition and limits of the subject have been explained; the characteristics of the front and the gratings in Konya houses, first-hand resources, and the method have been included. 2. In the second section, the historical development of the windows and the spaces between them has been determined with samples. 3. The definition of the gratings and the development of them in the Ottoman period have been mentioned. Then, material and methods, joining techniques, and fitting techniques have been explained. 4. The houses in the catalogue have been studied under the topics of General Definition, Front Elements and Materials, Gratings. 5. In this part, general characteristics of the houses and gratings have been evaluated. Front Elements have been explained under the topics of front elements, roofs, eaves, cantilevers, windows, and doors. Gratins have been told under the topics of material and method, composition, and ornaments. In this comparison, Turkish house and Ottoman period civilian architecture have been emphasized. 6. In the last part, the composition applied in the front architecture and gratings have been summarized according to their characteristics.