Türkiye'de yerel televizyonlarda çalışan yayın personelinin mesleki eğitim düzeyi, uygulamaya yansıyan sorunların belirlenmesi ve çözüm önerileri
The occupational education level of broadcasting personnel working for local TV stations in Turkey: The determination of problems related to application and suggestion to solution
  1. Tez No: 161724
  2. Yazar: FİGEN YAZICI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZ ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Küreselleşme rüzgarları tüm dünyayı kasıp kavururken bizim ülkemizden de geçmiş, küreselleşmenin dünyayı ekonomik, kültürel ve siyasal olarak tektipleştirmesi olarak yarattığı sonuçlardan ülkemizde nasibini almıştır. Bu tektipleştirilme karşısında uluslar yerelliklerine sığınmıştır, çünkü, Alankuş'un deyimiyle, yerellikler, küresel olan tararından değersiz/geçersiz sayılanların tepkisini temsil etmektedir ve ihtiyacı olanlara bir değerlilik ve güven duygusu kazandırmaktadır. Küreselleşme medyayı da etkilemiştir. Ulusal medyaya bakıldığında yayın politikalarının evrenselliğin benimsetilmesi yönünde olduğu görülmektedir. Ulusal medyanın rating kaygısı güderek benimsetmeye çalıştığı ve izleyicileri yersiz-yurtsuzlaştıran küreselleşme söylemi karşısında yerel medya, izleyicilerine yeni yerler gösterme söylemini benimsemiştir. Böylesine önemli bir görev üstlenen yerel medyamız bugün hala bir çok sorunla başbaşadır. Ekonomik olarak yetersizliklerle boğuşan yerel medya, bu soruna bağlı olarak kendilerini teknolojik açıdan yenileyem emekte, nitelikli personel çalıştırmamaktadır. Tüm bu sorunlar yaptıkları işin niteliğini etkilemekte ve kalitelerinin düşüklüğü yönünde eleştiriler almaktadırlar. Bu çalışmada yerel medyanın yaşadığı bu sorunlardan eğitimli personel sorunu yerel televizyonlar açısından incelenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünden sonraki ikinci bölümünde eğitimin iş yaşamındaki öneminden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, küreselleşme kavramı karşısında yerelliğin önemi çerçevesinde, yerel televizyonların işlevlerinden ve sorunlarından bahsedilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, yerel televizyonlarda çalışan personelin eğitim düzeyini ortaya koyacak şekilde hazırlanmış olan Türkiye'de yayın yapmakta olan yerel televizyonların tümüne gönderilen sormacanın sonuçlan ve buna bağlı olarak yapılan yorumla yer almıştır. Çalışmanın beşinci ve son bölümünde ise yerel televizyonların yayıncılık alanında eğitimli personel çalıştıramamalarından kaynaklanan sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is a reality that globalization, which is a process unifying the whole world, has been a :ry effective concept in the recent years. Globalization which is always in the agenda and which shapes the whole world in terms of political and economical respects is used by different ttings with different meanings. For some, globalization strengthens capitalist economical stem and deteriorates the local culture and for the others it causes the westernization of the orld. It is impossible to ignore the effect of media in these developments. On the other hand, it an accepted reality that media which makes the world a global village is under the effect of merica and western countries. When Turkey is taken into consideration, the situation is not different It is seen that the -oadcast policy of the national media is going forward to the adaptation of universality. In order i stand against the globalization concept of the national media, the local media should be ipported and stimulated against the global media. The local media which is under such an important duty are still face to face with a variety f problems. Since they lack of economical power, they cannot renew themselves technologically id employ quality staff. All these problems affect the quality of their work and as a result they re criticized for having low quality. In this study, the educated staff problem, which the media has been facing for long, was ıvestigated in terms of local tv stations. In the second part of the study the importance of ducation in business life was mentioned. In the third part, the functions and problems of local /s in its importance to the locality against the globalization concept was stated. In the forth part f the study, the results of questionnaire prepared and applied to all local tvs in Turkey to get an lea about the education levels of their staff were presented. In the fifth and final part of the tudy, some solutions to the problems of local tvs caused by employing uneducated staff were put brward.