Girit'in eski doğu ve batı medeniyetleri arasındaki yeri
The location of crete according to the ancient east and west civilizations
  1. Tez No: 161723
  2. Yazar: RAZİYE ÇÖLMEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Girit, Eski Doğu ve Eski Batı uygarlıktan arasında köprü görevi görmüştür. Bunda coğrafi konumu etkilidir. Coğrafi konumu sayesinde ticarete aracı olmuş, bu ticaretten pay almış, pay aldığı ticaretin de denetleyicisi olmuştur. Bu sayede ekonomisi olağanüstü bir düzeye ulaşmıştır. Girit'in; Mısır, Anadolu ve Mezopotamya ile kurduğu ilişkiler, Girit kültürünün gelişimini olumlu yönde etkilenmiştir, fakat bu kültür bütün etkilere rağmen tümüyle orijinal ve yerli olma özelliğini korumuştur. Giritliler, Doğu'dan gelmiş, Doğu uygarlık verilerini kendi jeopolitik olanaktan içinde geliştirerek, Hellen uygarlığına katkıda bulunmuşlardır. Böylece Eski Doğu ve Eski Batı uygarlıktan arasında Girit köprü görevi görmüştür. Anahtar kelime: Girit, Doğu-Batı, Coğrafi konum, Uygarlık, Etkileşim, Kültür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Crete has acted as a bridge between East and West civilizations. The geographic situation or location is an important factor in this. Because of this situation, Crete has been a agent in the trade, and it has gained from this and controlled the trade. Therefore the economy reached to a very high level. Crete's connection with Egypt, Anatolia and Mesopotamia, influenced the Cretan culture in a positiv way. Despite these influences the Cretan culture preserved its orginallity and the native feature. The Cretans had migrated from the East and they achieved to melt the Eastern cultural factors with their own geopolitical situation, later their contributed in the developing Hellen culture. In this way Crete play a bridge role between East and West cultures. Key word: Crete, East-West, Geographic location, Civilization, Influence, Culture.