Mehtâb - tahlilî fihrist, inceleme, metin
Mehtâb - cataloque, investigation, text
- Tez No: 161768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİM GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Mehtâb, II. Meşrutiyetin ilânından sonraki hürriyet ortamının yoğun yaşandığı günlerde yayın hayatına başlayan bir gazetedir. 10 Temmuz - 20 Teşrîn-i Evvel 1327 yılında 15 sayı olarak çıkmıştır. îmtiyaz sahibi Mehmed Tahir ve mesul müdürü Mehmed Fâik'tir. İstanbul'da Tanîn Matbaası'nda basılmıştır. Bu çalışmada hürriyet ortamında yeşeren ve solan bir gazete olan Mehtâb'ın dönemi içindeki yerinin tespiti, gazete üzerinde döneme ışık tutacak incelemelerin yapılması, gazetenin günümüz harflerine aktarılması, kısaca, tahlil, inceleme ve çeviri amaçlandı. Mehtâb gazetesi hem içerdiği türler, hem yer verdiği konular, hem de siyasetten ve güncel hayattan bilinçli olarak bahsetmesi ile önemli bir konuma yerleşmiştir. Gazete hür bir ortamda çıkmasına rağmen kalıcı olamamış ve 15 sayıdan sonra yayın hayatından silinmiştir. Mehtâb eğer yayın hayatından erkence çekilmeseydi edebiyat dünyasında bıraktığı etki daha derin olabilirdi. Ama dönemin halkını aydınlatmada ve onlara yol göstermede öncü bir rol üstlendiği de reddedilemez bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Mehtâb is newspaper first published during the period after the announcement of constitutional monarchy. On 10th July - 20th Teşrin-i Evvel 1327 was published as 15 volumes. The publisher of Mehtâb Mehmed Tahir and executive manager is Mehmed Faik. İn this research, we aimed to state the place of Mehtâb in the period of freedom, the transfer of Mehtâb to the current language, to studying the importance of it in that period, naimly, study interpreting and analysis are aimed in this research. Because of topics in it, content and giving information about politics and daily life, Mehtâb has a special place. Although it was published during the period of freedom, Mehtâb couldn't be permanent and faded away after 15 volumes. If it hadn't faded away, it would have been in a beter place than now it is. But it is an inevitable reality that it had an innovator role on mentioning the intellectualism of that period guidig it.