Konya il merkezinde bulunan madeni takılar ve üretim yapan bir gümüş takı atölyesi
The metallic jeweleries in the province centre of Konya and a workshop which produces silver jewelery
- Tez No: 161789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİMET AYŞE ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
ÖZET Bu araştırmanın konusu“Konya İl Merkezinde Bulunan Madeni Takılar ve Üretim Yapan Bir Gümüş Takı Atö!yesi”dir. Anadolu'nun her yöresinde farklı anlamlar yüklenen, o yörenin geleneksel kültürünü oluşturan güzelliklerinden biri de kullandıkları takılardır. Bu takılar zengin malzeme kullanımı ile üretilmiştir. İnsan bedenini veya kıyafetlerini süslemek için yapımında çeşitli malzemelerin kullanılabildiği aksesuarlara takı denir. Değerli madenlerin ve taşların kullanıldığı takılara da madeni takılar denilmektedir. Takılar; Türk Kültür Tarihinin, belge niteliği taşıyan önemli buluntulanndandır. Ayrıca, Anadolu Geleneksel Kültürünü oluşturan yapı taşlanndandır. Anadolu Selçuklularına başkentlik yapan Konya, el sanatlarının meslek olarak yaşadığı tarihi kentlerimizdendir. Kuyumculuk da bu el sanatlarından biridir. Günümüzde de devam eden kuyumculuk sanatını incelemek ve anlatmak, geçmişten günümüze bu sanatın seçkin örneklerini Konya sınırlan içinde ele almak açısından araştırmaya başlanmıştır. Araştırma konusu iki bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde, Konya'da bulunan madeni takıların tanıtılmasına çalışılmıştır. Bu takıların bulunduğu yerleri, kullanım yerleri, yapım teknikleri, yapımında kullanılan malzemeleri ve süsleme teknikleri hakkında bilgilerin toplandığı bir kaynak oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla müzelerde, koleksiyonerlerde ve evlerde bulunan özellikli takılar incelenerek fotoğraflanmış ve katalog oluşturulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde ise; Ömer Kağmcı gümüş takı atölyesinin çalışmaları aktarılmıştır. Bu çalışmalardan alman bilgilerden yola çıkılarak, birinci bölümü oluşturan Konya'daki madeni takıların teknik özellikleri tespit edilmeye ve anlatılmaya çalışılmıştır. Toplanan bilgilerden araştırmanın metni yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this research is a workshop producing pieces of jewely and silver jewerly, which is established in the city centre of Konya. in every province of Anatholia, one of the beauties is the jewelry which reflects different meanings and conventional culture of the province. Jewelry, is set of accessories which is used to decorate, to embellish human body or his dress. Jewelry which is made up of precious stones and metals is called metallic jewelry. Jewelry is precious and important documents of Turkish cultural history. Jevelry is also the one of the structural stones of Anatholian Traditional culture. Konya, was once upon a time the capital city of Anatholian Seljuks and it is a historical man a city in which hand-made arts lived. Jewelry is also one of these arts. In research, firstly written sources are investigated and abstracts are taken. Studies in a workshop which produces silver jewelry are observed. It was continued by visual records and interview notes. Jewelry found in museums, collectioners and house holds, which have special qualities are investigated and photographed. From obtained information text of the research is written. With this research, a source is created about the metallic jewelry found in Konya and their used places, production, and their presentation.