Yerel yönetimlerin finansman sorunları ve borçlanma (Türkiye örneği)
Borrowing and financial problems of local governments (the case of Turkey)
- Tez No: 162046
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA SAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 532
Özet
ÖZET Son yıllarda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kamu gelir ve görevlerinin yerel yönetimlere devrine yönelik bir değişim süreci yaşanmaktadır. Yerelleşme yönündeki adımlarla birlikte yerel yönetimlere önemli birçok harcama sorumluluğu devredilmesine karşın, temel gelir kaynaklan genellikle merkezi yönetimin elinde kalmaktadır. Bu durum, yerel yönetimlerin finansman sorunları ve borçlanmalarının giderek artmasına neden olmaktadır. Bugün yerel yönetimlerin finansman ve borçlanma sorunları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en önemli tartışma konularından birini oluşturmaktadır. Fakat Türkiye'de gerek akademik literatürde gerekse politik alanda yerel yönetimlerin finansman sorunları yeterince ele alınmamaktadır. Bu çalışmada yerel yönetimlerin finansman sorunları ve borçlanmaları konusu Türkiye örneği çerçevesinde ele alınmış, Türkiye'de yerel yönetimlerin finansman sorunlarının çözümüne yönelik öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla çalışmada öncelikle yerel yönetimler ve finansman kaynaklan incelenmiş ve uluslararası kuruluşların yerel yönetimlere ve finansman kaynaklarına bakış açısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada daha sonra, yerel yönetimlerin borçlanmaları konusu teorik yaklaşımlar ve uygulamadan örnekler ışığında ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde, Türkiye'de yerel yönetimlerin finansman yapısı, gelir kaynaklan, görevleri ve borçlanma yetkileri ayrıntılı bir şekilde incelendikten sonra, yerel yönetimlerin finansman ve borçlanma sorunlarının çözümüne yönelik önerilere yer verilmiştir. Bu kapsamda, yerel yönetimlerin finansman ihtiyaçları ve borçlanma sorunlarının çözülmesi için gelirlerin artırılması, giderlerin azaltılması ve borç yönetiminin geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recent years have witnessed to a change process pertain to devolution of public revenues and services to local governments in both developed and developing countries. Although substantial expenditure responsibilities are devolved to local governments with the steps towards localization, major revenue sources generally remain assigned to central government. This situation has gradually increased both financial problems and borrowing of local governments. Today, financial problems and borrowing of local government are one of the most discussed topics in both developed and developing countries. However, financial problems of local governments have not been discussed adequately in both academic literature and political sphere in Turkey. In this study local governments' financial problems and borrowing issues are examined with the case of Turkey and the recommendations on the solution of local governments' financial problems in Turkey are put forward. For this purpose, first part of the study is devoted to examine local governments and their financial resources and international organizations' views on local governments and their financial resources are presented in the remaining part. Then, local governments' borrowing issues are discussed in the light of theoretical approaches and practices. In the last part of the study, after examining in detail the local governments' financial structure, revenue sources, duties and borrowing powers in Turkey, suggestions pertain to solution of local governments' financial and borrowing problems have been discussed. In this context, increasing revenues, decreasing expenditures and improving debt management have been recommended to solve the financial and borrowing problems of local governments. VI