Çok değişkenli istatistiksel bir boyut indirgeme yöntemi olarak kümeleme analizi ve bir uygulama
Cluster analysis as a reducation of dimensionality technique for multivariate statistical and an application
  1. Tez No: 162061
  2. Yazar: AYNUR İNCEKIRIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Çok değişkenli bir boyut indirgeme yöntemi olan kümeleme analizinde temel amaç; ele alınan özellikleri bakımından birbirine benzer olan objeleri saptayarak kümelenme yapılarını oluşturmaktır. Bu çalışmada, öncelikle, çok değişkenli istatistiksel analiz tekniklerinden kümeleme analizi ile ilgili literatür özeti ve teori verildikten sonra, geniş bir alanda kullanılan hiyerarşik ve hiyerarşik olmayan kümeleme yöntemleri tanıtılmıştır. Avustralya Sağlık ve Refah Enstitüsü'nde belirli yaş oranları için seçilen kanser türlerinin yaş grupları ve cinsiyete göre 1983-2000 yılları arasındaki kayıtlı verilerden oluşan çok değişkenli şans örneği üzerinde kümeleme analizi ve ana bileşenler analizi uygulanarak, elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ve yorumlaması verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cluster analysis is a method for multivariate reduction of dimensionality. The aim of clustering structure is to get together the objects whose charecteristics are similiar to each other. In this study, first, a summary of the relevant literature about cluster analysis is given and then some widely used hierarchical and nonhierarchical clustering analysis are introduced. Cluster analysis and Principal Components analysis are applied to number of new cancer cases and age-specific rates for selected cancer cases between 1983-2000 in line with registration, sex and age groups in Australian Institute of Health and Welfare. Finally, evaluations of the results are given in detail.