Bank mergers and acquisitions: Driving forces and consequences
Bankacılıkta birleşmeler ve devralmalar: Nedenler ve sonuçlar
  1. Tez No: 162062
  2. Yazar: ZEYNAL ABDULLAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TÜLAY YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Modern finans çevresinde bankalar büyük role sahiptirler. Trend geleneksel bankacılık hizmetlerinin sınırlarını aşmıştır; günümüzde banka ve banka kuruluştan geniş hizmet yelpazeleriyle hem işletme müşterilerin hem de ahalinin talebini karşılamaktadır. Küreselleşme, gelişen teknolojik değişimler ve iletişim cihazların başarısı banka sektörünü rekabet ortamına sokmuştur. Güçlü ve yeni rakiplerle rekabet etmek için, bankalar yemden yapılanmaya gediyorlar. Pazarda ayakta kalmak ve kendi rekabet gücünü artırmak için bankalar konsolidasyon girişiminde bulunuyorlar. Birleşmeler ve devralmalar bankaların seçtiği yaygın stratejiler haline gelmiştir. Bu çalışmada bankacılığın tamamı, birleşme ve devralmaların esasları, sebepleri ve sonuçlan ele alınmıştır. Bölümlerden birinde, tamamen, bu konuda önemli meselelerden biri olan mali ve muhasebe problemlerine değinilmiştir. Burada hem de Türk banka sistemi ve ülkede gerçekleşen esas banka birleşmeleri ve devralmalarına değinilmiştir. Son olarak Garanti ve Osmanlı bankaların birleşmeleri durumu ele alınmıştır. Bu birleşmenin bankanın finans performansına etkisi finans oranlar kullanılarak analize edilmiştir. Birleşmeden sonraki ilk üç yılda bankanın genelde finans performans olarak başarılı olmadığı ortaya konulmuştur. Birleşmeden sonraki kısa zaman diliminden dolayı banka tamamen kendine gelemedi. Fakat hemen-hemen tüm finans oranlarda artışın görünmesi Garanti bankın kısa bir zamanda Türkiye'nin öncül bankalarıdan biri olacağım gösteriyor. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The role of banks in contemporary business environment is vital. The trend is that banks go far beyond their general and routine operations; today banks and banking institutions provide a wide range of services satisfying both the needs of corporate clients and population in whole. Globalization, rapid technological changes, huge success in developing communication devices makes the banking sector a competitive environment. To compete with powerful and new rivalries banks undertake restructurings. In order to survive in the market and increase their competitive power banks involve in consolidation activities. Mergers and acquisition (M&A) has become a popular strategy chosen by the banks. This study discusses banking in general, M&A fundamentals, their reasons and rationale. One chapter is fully dedicated to financial and accounting issues that are an important note in this topic. A Turkish banking system is covered, describing major bank M&A undertaken in the country. Finally, a case study of Garanti and Ottoman Bank merger is taking place. The impact of the merger on the financial performance is analyzed from the perspective of financial ratios. It was found that in general in first three years following the merger the bank was not successful in its financial performance, at least in profitability terms. Due to relatively small period of time the bank has not fully recovered after the consolidation. But the increasing trend across almost all ratios analyzed, makes us to expect the Garanti Bank to take one of leading places in the Turkish banking sector in the near future. VI