Art Nouveau mimarisinde seramik malzeme kullanımı ve Antoni Gaudi
Utilizing ceramic material in Art Nouveau architecture and Antoni Gaudi
  1. Tez No: 162141
  2. Yazar: SEMİRE AKYAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ANDİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
19. y.y. sonlarında ortaya çıkan Art Nouveau sanat akımının yaratıcıları, doğadan alınmış figürlerle bezeli sanat eserlerinde ve mimaride seramik malzeme kullanımına ağırlık verdiler. Akımın en önde gelen sanatçılarından biri olan Katalan mimar Antoni Gaudi, mimaride doğadan esinlenmenin en çarpıcı örneklerini vermiş ve yapıtlarında yoğun olarak seramik kullanmıştır. Bu çalışmada; Art Nouveau sanat akımının tarihsel gelişimi ve özellikleri, Türkiye'deki örnekleri; seramik malzemenin mimaride kullanımının tarihsel süreci ve Art Nouveau dönemindeki uygulamalar; Antoni Gaudi'nin yaşamı ve yapıtlarındaki seramik malzeme uygulamaları belgeler toplanarak ve eserler yerinde incelenerek araştırılmıştır. Aynı zamanda seramik malzemenin mimaride işlevsel ve dekoratif amaçlı kullanımının öneminin ve yapıta katkılarının Art Nouveau döneminde vurgulanmasının ve Gaudi'nin seramiğe verdiği önceliğin, seramik malzemenin sonraki yıllarda da mimaride ağılıklı olarak yer alışındaki etkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The creators of Art Nouveau trend, which appeared around the last 19th. century, gave importance to the ceramic material at their natural figurated art works and architecture. Catalan architect Antoni Gaudi, one of the leader artist of this trend, gave the most impressive examples of inspiration by nature and used ceramics at his works intensively. In this work; the historical development of Art Nouveau trend and its characteristics, the examples in Turkey; the historcal development of ceramic material in architecture and its practises in Art Nouveau period; the life of Antoni Gaudi and his ceramic works were researched by collecting documents and researches in their origins. It was pointed out that the emhasizing of the importance and the addition of functional and decorative use of the ceramic material in architecture during Art Nouveau period and the priority of ceramic materials in Gaudi' s works had influence on the utilizing the ceramic material in architecture in following years.