Korku ve gerilim sinemasında çocuk motifinin kullanımı
The presentation of child motive in horror and thriller movies
- Tez No: 162153
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZUHAL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
02ET Korku, kaygı, endişe vb. duygular diğer duygular gibi insanın bir parçasıdır ve ondan ayrı düşünülemez. İnsanoğlunun tarihi boyunca yarattığı tüm sanat eserleri aşk, sevgi gibi en yüce duygularımızı anlattığı gibi aynı zamanda bilinçaltına attığımız korku, nefret, şiddet gibi duyguları da anlatmıştır. Korku sineması bu tür duygularımızı aktarmak için kullandığımız en modern araçtır. Ancak korku sineması bu duygularımızı aktarmak için bize olanak tanırken bir yandan da onları besleyip pekiştirmektedir. Bu durum korku sinemasının en büyük handikabıdır. Ancak bütün eleştirilere rağmen korku sinemasının gerekliliği tartışma götürmez. Korku sineması aslında Avrupa tarafından yaratılıp geliştirilmiştir. Ancak 1930'lu yıllardan itibaren Amerikan sineması türün konfeksiyoncusu haline gelmiştir. Amerikan korku sineması gelişimi süresince vampirden kurt adama, Frankenstein'dan zombilere kadar pek çok canavar yaratmış ama yetmişli yıllarda belki de en ürkütücü canavarını bulmuştur; çocuklar. Şunu açıkça söyleyebiliriz ki çocukların yüzündeki saflık maskesini Freud'dan sonra ilk kez düşüren korku filmleridir. Bu yolculukta beni yalnız bırakmayan başta danışmanım Yar. Doç.Dr. Zuhal ÇETİN'e ve tüm hocalarıma; yardımlarından ötürü Sayın Giovanni SCOGNAMILLO ve Metin DEMİRHAN'a; çalışma azmini her zaman örnek aldığım Murat TUNCEL'e; tezin son sürecinde gösterdikleri destek ve yardım için çok sevdiğim dostlarım Zehra CERRAHOĞLU ve Doğan Emrah ZIRAMAN'a; verdikleri emek için bütün arkadaşlarıma ve aileme teşekkürlerimi sunarım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fear, anxiety, worry etc. are all human emotions that cannot be left out Throughout the history of mankind all the artwork have depicted fear, hatred and violence alongwith love and passion. Horror movie are the most modern way of expressing such sensations. While helping us to express those sensations horror movies also feeds that side of human psyche. This is considered the major handicap of horror movies. Whatsoever that doesn't mean the necessity of horror movies is ignorable. As a matter of fact horror movie has emerged in Europe. But after 1930's American horror movie has become the forerunning manufacturer of the genre. American filmmakers have created a lot of mosters such as vampires, zombies, werewolves and Frankenstein's monster, but in 70s they came up with their most horrifying one: children. It can be easily said that the mask of innocence on the face of children has fallen down for a second time after Freud by horror movies. II