Özdemirci ve Gürpınar (Denizli-Çivril) kasabalarında zili dokumaların teknik ve desen özellikleri
The techniques and design properties of zili weavings in Özdemirci and Gürpınar (Denizli-Çivril) towns
  1. Tez No: 162176
  2. Yazar: AYŞEGÜL KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. NURAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
ÖZET Kültürümüzün maddi ürünlerinden olan dokumalarımız gittikçe önemini kaybetmektedir. Dokumalarımızın doğru bir şekilde yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için yöre özelliklerinin belirlenmesi, bunların bir bütün olarak incelenmesi gerekir. Farklı ebat ve kullanım alanlarına sahip olan zili dokumalar kendine özgü dokuma teknik, renk, motif, desen ve yöre özellikleri ile düz dokuma yaygılar arasında önemli bir yere sahiptir.“Özdemirci ve Gürpınar (Denizli-Çivril) Kasabalarında Zili Dokumaların Teknik ve Desen Özellikleri”başlıklı araştırmada zili dokumaların yöresel özellikleri gözlem, söyleşi ve sayısal değerlendirme tekniklerinden faydalanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır, tki bölümde incelenen araştırmanın birinci bölümünde Özdemirci ve Gürpınar kasabalarının coğrafi, tarihi, ekonomik durumu ve bu yörede yapılan zili dokumalarda kullanılan ham madde hazırlığı, dokuma işlemi ve tekniklerine göre zili çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. İkinci bölüm ise Özdemirci ve Gürpınar kasabaları zili dokumalarının kompozisyon, desen özellikleri ve kataloglanmasından oluşmuştur. Bu bölümde elde edilen kompozisyon şemalarının, bordür-zemin motiflerinin çizimleri de yer alır. Katalog kısmında ise elde edilen zili dokumaları ayrıntılı kimlik bilgileri ile yer almıştır. Yöre dokumacılığı, dokumada kullanılan ipliğin hazırlanışından tezgah şekillerine kadar, kullanılan motiflerden dokuma tekniklerine kadar Ege Bölgesi ve Anadolu'daki diğer dokuma merkezleri ile büyük benzerlikler gösterir. İnce ve düzenli bir işçiliğin görülmediği yöre dokumacılığının denetimsiz olarak yapılması, ortaya çıkan ürünlerin kalitesiz olmasına ve gittikçe önemini kaybetmesine yol açmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Weaving which is a material product of our culture, has been loosing its importance. In order to survive and transship the weavings to next generations property it is important to designate the regional and examine the weaves. Zili weavings have great importance among the other weaves because of their special techniques, color, pattern, design and regional properties. In the study of“ The Techniques and Design Properties of Zili Weavings in Özdemirci and Gürpınar (Denizli-Çivril) Towns”. Observation, conservation and numerical evaluation techniques are used to determine the local properties of zili weavings. In the first part of this thesis, the geographical, historical and economical conditions of Özdemirci and Gürpınar towns and preparation of material used in zili weavings, weaving process and techniques of zili weavings and zili varieties are given. Composition and design properties, cataloguement of zili weavings in Özdemirci and Gürpınar towns constitute the second part of this thesis In the catalogue part, a detailed identification of the zili weavings are also given. The regional weaving at Özdemirci and Gürpınar towns has great similarities to west Anatolion Region and other weaving centers in Anatolia. The threat preparation, the loom type, the patterns used and the weavings techniques are very similar. The zili weaves have been loosing their fine qualities. As a result zili weaving looses its importance in the region. VUl