Some new studies on flavone synthesis
- Tez No: 1304
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET FLAVON SENTEZİNDE YENİ ÇALIŞMALAR Özarslan, Özdemir Yüksek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Okan Tarhan Eylül 1987, 50 Sahife Bu çalışmada, iki farkla yöntemle flavon {2-fenil- kromon) sentezlenmesine çalışılmıştır. Her iki yöntemde de başlangıç maddesi olarak, benzil ile korunmuş, salisilalde hit, alınmıştır. îlk yöntemde (Sekil II), aldehit grubu Wittig reaksiyonu ile çift bağa dönüştürülmüş ve su ilavesi ile o-benziloksi 2-feniletanol(8) oluşturulmuştur. Benzil grubu koparılıp ye rine benzoil grubu takıldıktan sonra, alkolik hidroksil gru bu brom ile değiştirilerek o-benziloksi 1-bromo 2-fenil etan(ll) elde edilmiştir. Wittig reaksiyonu ile o-benziloksi 1-bromo 2-feniletandan, 2-fenil 4H-kromon oluşturulması ve piron halkasının A- pozisyonunun oksitlenmesi ile flavon el desi planlanmıştı. Ancak kayda değer miktarda 2-fenil 4H- kromen klasik Wittig reaksiyonu ile elde edilememiştir. Bu yöntemin önemi, piron halkasının sentez süresince adım adım oluşturulmasıdır. -v-îkinci yöntemde, (Sekil V,VI) Stork yöntemi ile o-benzi- loksibenzaldehitten o-benziloksiarilalkil ketonlar sentez- lenmis, bunların hidrojenlenmesinden, o-hidroksiarilalkil ketonlar elde edilmiştir. Flavon, o-hidroksiarilalkil keton lardan Baker-Venkataraman yöntemi ile elde edilmiştir. -vı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOME NEW STUDIES ON FLAVONE SYNTHESIS özarslan, özdemir M.S. in Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Okan TARHAN September 1987, 50 pages In this work.it was tried to synthesize f lavone(2-phenyl chromone) by two different methods. Starting material of both methods is salicyl aldehyde which was protected by benzyl group. In the first method (scheme II), aldehyde group was changed to ( C=C ) double bond by Wittig reaction, and addition of water gave o-benzyloxy 2-phenyl ethanol (8), o-benzyloxy 1-brorao 2-phenyl ethane (11) was obtained from o-benzyloxy 2-phenyl ethanol by exchange of alcoholic hydroxyl group with bromine, after phenolic hydroxy! was deprotected and benzoylated. It has been planned to form the cyclization product, 2-phenyl 4H-chromene, by Wittig reaction and then to get flavone by oxidation of 4- position of pyrone ring. But, reasonable amount of cyclization product (12) could not be obtained by common Wittig reaction. The importance of this method is the stepwise formation of pyrone ring throughout the synthesis. -ill-In the second method, (Scheme V,VI) o-benzyloxyaryl- alkyl ketones were synthesised from o-benzyloxybenzaldehyde by Stork's method, which were hydrogenated to get o-hydroxy arylalkyl ketones. Flavones were synthesised from o- h-ydroxarylalkyl ketones by Baker-Venkataraman method. -xv-