Jeofizik'te modelleme ve stokastik modellemenin sismik'te uygulaması
  1. Tez No: 1622
  2. Yazar: MEHMET UTKU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ö z Jeofiziğin temel amacını oluşturan yeriçi yapısını belirlemek için daha sağlıklı ve daha kesin bir sonuca ulaşmada etkin çözüm yollarından birisi de mode 1lemedir. Gün geçtikçe kullanım alanı oldukça artan bu çözüm şekli, sözkonusu çalışmada önce ana ilkeleriyle ele alınıp değerlendirildikten sonra konunun bir bölümünü oluşturan stokastik modelleme, yapılan uygulamalarla ö rneklenmiştir. Bu uygulamalarda üç katmanlı bir jeolojik yapının değişik yaklaşımlarla mode1lenmesin in yanısıra bir rever- berasyon modeli ile bir sedimanter model de örneklenmeye çalışılmıştır. Böylece sözkonusu çözüm şeklinin uygulanması gerçek leştirilerek modellemenin kullanım şekli tartışılırken hem de farklı bazı ortamların, belirlenen varsayımlar çerçeve sinde gösterebilecekleri davranış biçimleri modellemenin içeriği yönünden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The goal of Geophysics is to understand the structure of the earth. To do this succesfully, model ing is one of the tools which Geophy s ic is t s use. In this study, firstly, modeling is taken as a whole to review its principals. Secondly, some geological features are modelled using stokastic modeling. These features are following: 1)-A three-layers problem, 2)-A reverberation modeling, 3)-A sedimentary modeling. In conclusilon stokastic modeling is discussed with respect to these geological features.