Çanakkale ve çevresi perissodactyla fosilleri (paleontoloji, biyostratigrafi, poleoekoloji ve paleocoğrafya)
  1. Tez No: 729
  2. Yazar: TANJU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
öz Çanakkale çevresinin 9 fosilli Ueojen yatağı, ila ilgili odontolojik, osteolojik ve biyometrik incelemeler Perissodactyla takımının Anchitherium sp., Hipparion matt- hewi. Hipparion mediterraneum. Hipparion cf. primi senium, Hipparion cf. antilopinum. Hipparion sp.. Ancylotherium pentelicum, Aceratherium tetradactylum, Chilotherium habereri. Diceros pachyfinathus ile temsil edildiğini ortaya koymuştur, Türkiye Avrasya ve Afrika, fauna larıyla. karşılaş tırmalar sonucu Orta Miyosen sonu 'yaşlı Hebisuyu ve Sarp- dere faunaları, Geç Miyosen başı yaşlı Arıkaşaği., Karçeşme Kozbaşı, Sıgındere, Dutludere faunaları ve Geç Miyosen ortası yaşlı Değirmendere ve Külanlıayağı faunaları, tanın mıştır. Perissodactyla takımı temsilcilerinin paleoekolojik özellikleri Hebisuyu ve Sarpdere faunaları için savan, Arıkaşağı, Karçeşme, Kozbaşı, Sıgındere, Dutludere fauna ları için orman-savan, Değirmendere faunası için step ve *" Külahlıayağı faunası için de sa van-step ortamını yansıtır, Türlerin coğrefik dağılım ve göç yolları gözetildi ğinde Orta Miyosen ve Geç Miyosende Türkiye'nin Asya ve Avrupa arasında bir köprü oluşturduğu kabul edilebilir. Hipparion Çanakkale çevresindeki faunaların tümünde egemenlik gösterir. Bu çerçevede, Porsten'in 1. ve 2. Hipparion zonları ayırtedilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The odontologic, osteologic and biometric study of the Perissodactyla from the 9 Heogene fossil beds in the surroundings of Çanakkale indicates the presence of; Anchi therium sp., Hipparion matthewif Hipparion me diter- raheum, Hipparion cf. primigenium, Hipparion cf. antilor- pinum. Hipparion sp., Ancyl o therium pentelicum. Ac e rat he rium tetradactylum. Chi 1 o therium habereri. Diceros pachygnathus. On the basis of correlations with the Turkish, Eurasian and African faunas, the late Middle Miocene Nebisuyu and Sarpdere, early Late Miocene Arika- şağı, Karçeşme, Kozbaşı, Sigxndere, Dutludere, and middle Late Miocene Değirmendere and Kulahlxayagx. fauna have been established,, The paleoecologic characteristics of the Perissa- dactyla are suggestive of a savannah environment for the Hebisuyu and. Sarpdere fauna, a forest-savannah for the Arxkasagx, Karçeşme, KozbasX, Sxgxndere, Dutludere fauna, a steppe for the Değirmendere fauna-, andı a savannah-steppe for the Kiilahlxayagx fauna* Considering the geographic distribution and migra tion routes öf the species it is suggested that during the Middle Miocene and Late Miocene Turkey ) acted as a bridge between Asia and Europel. Hipparion occur ubiquitously and predominantly in the Çanakkale fauna and exhibit a high rate of evolution. The Forsten'l. and 2. Hipparion zones /have been distinguished.