Serbest meslek kazançlarının vergilendirilmesi
Taxing of the self employ incomes
  1. Tez No: 162229
  2. Yazar: BURAK BÖGE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Serbest meslek kazançlarının vergilendirilmesine ilişkin hususlar Gelir Vergisi Kanunumuzun 65 ve devam eden maddelerinde düzenlenmiştir. Buna göre serbest meslek faaliyetinden elde edilen kazançlar, serbest meslek erbaplarının kazançtan ile kanunun özel olarak serbest meslek kazancı olarak belirttiği faaliyetlerin yürütülmesinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır. Serbest meslek kazancının vergilendirilecek tutarı ulaşmak için öncelikle serbest meslek faaliyetinden elde edilen gelirden, faaliyet dolayısıyla yapılan giderler indirilerek gelirin safi tutarı bulunur. Bulunan bu safi tutardan ise kanununun izin verdiği indirimler yapılarak matraha ulaşılır. Serbest meslek kazançlarında, telif kazançları, dar mükellefler için sergi ve panayırlarda icra edilen faaliyetler sonucunda elde edilen kazançlar, serbest bölgeden elde edilen kazançlar, olağanüstü hal bölgesine alınan illerdeki faaliyetler neticesinde elde edilen kazançlar ve son olarak teşvik amacıyla verilen mükafatlar gelir vergisinden istisna edilmiştir. Bunun yanında sağlık memuru, ebe, rehber gibi serbest meslek erbaplarının kazançları GVK 66. maddede yer alan şartları taşımaları kaydıyla gelir vergisinden muaf tutulmuştur. Serbest meslek erbapları tüm gelir unsurlarından elde ettikleri gelirleri toplayıp, geçici vergi, stopaj, ve yabancı ülkelerde ödedikleri vergileri mahsup ettikten sonra, mart ayının 15. günü akşamına kadar vergi dairesine gelir vergisi beyannamelerini sunarlar. Bu beyannamenin elektronik ortamda gönderilmesi de mümkündür. Serbest meslek erbapları beyanname ile bildirdikleri gelirleri dolayısıyla hesapladıkları gelir vergisini biri mart diğeri temmuz ayında olmak üzere iki eşit taksit halinde öderler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Taxation of self-employ incomes is regulated under art 65 of the Code on income Taxes. According to this article self-employ income constittues of three types of incomes: -incomes of the self-employs -incomes gathered from self-employ activities -incomes gathered from activities that are spesificauy regulated in the code as sett- employ in order to find out the taxable value the expenses of the selfemploy activity is subtracted from the income. After the subtraction of the legally regulated reductions, we find the taxable value. Exceptions of thr self-employ income taxes are: -Copyright incomes -incomes of the limited taxpayers gathered in bazaars -incomes in free zones -Incentives Tourist Guides, health officers are immune from this tax under the circumstances of art 66. Tax declerations are submitted until March 15, by reducing the temporary taxes, stopage, and the taxes payed abroad from their income. The declarations can be send via internet Self-employ income taxes are payed in two parts in March and July. VI