Türkiye'de serbest meslek kazancının beyanı ve vergilendirilmesi
The Taxed and return of self-employment gains in Turkey
- Tez No: 112929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Türkiye'de gelir vergisi 7 çeşit gelir unsurundan oluşmaktadır. 4'ncü gelir unsuru olan serbest meslek kazancı, serbest meslek faaliyeti sonucu elde edilen kazanç türüdür. Serbest meslek faaliyetini devamlı olarak yapan kişilere de serbest meslek erbabı denir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de gelir vergisi unsurlarından serbest meslek kazanç vergisini açıklamak ve serbest meslek kazançlarının vergilendirilmesinde ortaya çıkan sorunları ortaya koymak ve bu sorunlara çözüm önerileri getirmektir Bu çalışma 3 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türkiye'de gelir vergisinin tarihi gelişimi ve diğer ülke örnekleri yer almaktadır. İkinci bölümde serbest meslek kazancının ülkemizdeki vergilendirilmesi geniş bir şekilde açıklanmaktadır. Üçüncü ve son bölümde serbest meslek faaliyetinde ortaya çıkan sorunlar ve çözüm önerileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Individual income tax in Turkey consists of seven income categories. Independents professional service income, 4rd of seven categories, refers to income obtained as a result of independent professional service activity. People who carry out this activity are called as self-employed person. The aim of this paper is try to explain independent professional service income tax and to reveal problems and solutions related to taxation of this income category. This study includes three parts. In the first part, historical development of income tax and some country practices are explored in this context In the second part, taxation of independent professional service income in Turkey is explained in detail. In the last part, problems and solutions related to this income category is revealed. VI