Türkiye'de finansal liberalizasyonun dış kaynak bağımlılığı üzerine etkileri
The effects of financial libralisation on foreing source dependency in Turkey
  1. Tez No: 162294
  2. Yazar: ADNAN KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Dünya ekonomisi 1990'lı yıllarda, Doğu Blokunun yıkılmasının da etkisiyle, hızlı bir küreselleşme sürecine girmiştir. Bu süreç 1980'li yıllarda önplana çıkan dışa açılma ve dış ticaretin liberalizasyonu uygulamalarına finansal liberalizasyonu da eklemiştir. Böylece mal ve hizmet ticaretinin yanısıra uluslararası sermaye hareketlerinde de liberal uygulamalar gündeme gelmiştir. Tüm bu gelişmeler, olumlu ve olumsuz yönleriyle, dünya ekonomisi ve ülkeler arası ekonomik ilişkileri yeniden yapılandırmaya başlamıştır. Bu gelişmeler, diğer ülkeleri olduğu gibi, Türkiye'yi de yakından etkilemiştir. Nitekim 1980 yılında dışa açık büyüme stratejisiyle dış ticaretin liberalizasyonu alanında önemli düzenlemeler gerçekleştiren Türkiye, 1989 yılında 32 sayılı Karar ile de sermaye hareketlerinin serbestleştirilmesini sağlamıştır. Kuşkusuz bu tür liberal düzenlemelerin hayata geçirilmesinde dışsal dinamikler kadar içsel dinamiklerde etkili olmuştur. Türkiye ekonomisinin 1989 sonrası finansal liberalizasyon sürecinden dış kaynak bağımlılığı boyutuyla nasıl etkilendiğini ortaya koymayı amaçlayan çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öncelikle, finansal liberalizasyon kavramı ve ekonomik etkileri ile finansal liberalizasyona yönelik teorik yaklaşımlar ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca, finansal liberalizasyon ile dış kaynak bağımlığı arasındaki ilişkiler teorik düzeyde değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de liberalizasyonun gelişimi; birinci liberal dönem (1923-1929), ikinci liberal dönem (1950-1960) ve üçüncü liberal dönem (1980 sonrası) olmak üzere üç alt başlık altında incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise Türkiye'de 1989 sonrası dönemde gerçekleştirilen finansal liberalizasyonun dış kaynak bağımlılığı üzerine etkileri ilgili göstergeler ve ekonometrik analizler yardımıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In 1990's, World economy has got into a globalisation period quickly, also by the effect of Iron Curtain's dissolve. This period added a new application to the 1980's popular applications - as openness and liberalisation of foreign trade - which is called financial liberalisation. Thus, liberal applications started on capital movement in addition to the goods and service trade. All these progresses, with their advantages and disadvantages, had the World economy and international economic relations reorganized. These progresses affected Turkey closely as the other countries. As a matter of fact, Turkey, that had improved so much in liberalisation of foreign trade in 1980 by external growth strategy, had the capital movement become liberal in 1989 by the Decision numbered 32. Certainly, internal dinamics were as effective as external dinamics on this conclusion. The purpose of this paper, which consists of three chapters, is to bring up how Turkish economy has been influenced by the financial liberalisation process after 1989 in the dimension of foreign source dependency. In the first chapter, firstly, financial liberalisation concept, financial liberalisation's economic effects and theorical approaches on financial liberalisation are defined. In addition to these, in this chapter, the relations between financial liberalisation and foreign source dependency are explained theorically. In the second chapter, the improvement of financial liberalisation in Turkey is examined in three sections. These are First Liberal Period (1923 - 1929), Second Liberal Period (1950 - 1960) and Third Liberal Period (After 1980). In the third and the last chapter of the paper, the effects of the financial liberalisation on the foreign source dependency in Turkey after 1989, are tried to be brought up by the help of the related indicators and econometric analysises. VI