Türkiye küçük elektrikli ev aletleri pazarının gelişme eğilimleri ve bir uygulama
Maket development of small domestic appliances in Turkey and an application
  1. Tez No: 162293
  2. Yazar: CÜNEYD DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Türkiye küçük elektrikli ev aletleri sektörü özellikle Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliğine girdikten sonra yıllar itibari ile devamlı bir büyüme göstermiştir. Ülkemizdeki pazarda çok uluslu işletmelerin yanında güçlü işletmeler ve yerli markalarımızda faaliyet göstermektedir. Pazarın büyüklüğü yaklaşık 800 milyon Amerikan Doları civarında olduğu tespit edilmektedir. Bu pazar Güney Doğu Asya'dan ucuz fiyatlı ürün ithalatı yapılarak işgale uğramıştır. Devlet bunun üzerine gümrüklerde yukarıdaki ucuz ve kalitesi ürünlere karşı koruma tedbirleri almıştır. Pazarın gelişimi daha çok kent nüfusunun artması ile gelişme kat etmeye başlamaktadır. Çünkü kent nüfusu ile başlayan süreçte tüketicilerin günlük yaşamını kolaylaştırıcı cihazlara artan şekilde ihtiyaçlar baş göstermiştir. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda Türkiye Pazarındaki tüketicilerin bu ürünleri satın alma aşamasına iten bazı faktörler mevcuttur. Bunlar tüketicinin cinsiyetinden, sosyo-ekonomik statüsüne, eğitiminde, yaşadığı yere, mesleğinden moda ve trendlere kadar takip eden etkenlerdir. Tüm bu etkenler, küçük elektrikli ev aletlerinin tüketici beğenisine sunulmasından önce üreticilere üretim sırasında cihazların hangi aşamalardan geçmesini gerektiğini belirten fikirler yaratmaktadır. Bu fikirler küçük elektrikli ev aletlerinde yeni ürün geliştirme süreçlerinin başlamasına neden olmaktadır, yeni ürün ile beraber bu sürecin hangi aşamalardan geçilmesi ve başarıya ulaşılması konusunun altında tüketici bilgileri yatmaktadır. Yeni ürün geliştirme dışında ülkemizde faaliyet gösteren küçük elektrikli ev aletleri marka ve ürün yelpazesi konusu da önemlidir. Sektörde Koç Grubunun iki markası Arçelik ve Beko iyi oyunculardır. Yine yerli bir diğer önemli marka ise Arzu m 'dur. Yabancı markalar global marklardır. Bunlardan Group Seb kendine ait beş marka ile Türkiye de faaliyet göstermektedir. Diğer önemli yabancı global markalar ise Philips ve Braun'dur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Small domestic appliance sector has continuously developed since Turkey's accession on Custom Union with European Union. In this sector many domestic and multinational firms have strive on with their strong trade marks. Turkish small domestic appliances market volume has approximately 800 million USD. At the same time, this sector has been occupied by origion of the Southest Asian cheap and unqualified goods. Then, Turkish State Custom Administration had taken measures against imports from the Chiness original unqualified and cheap small domestic appliances. Market improvments in this sector belong when city life developing. Because consumers demand increasing for their easy city life. There fore, there are many factors for purchasing for those products. Those factors depend on consumers behaviours and their social economic status, sex, educations, occupations, trends and fashion. Before offering those products for choosing consumer taste. Those factors create some ideas during production for producers when thier production process passing need some stages. Ideas create new product development process stages in small domestic appliance sector. With creating new product and which stages passed and achieved so, all of them belonging to consumers information. Except developing new product, there is importing that, subject of small domestic appliances trade marks and product spectrum. In this market, Arcelik and Beko are the most important two players which are belonging to Koc Holding. Another domestic player is Arzum. Foreign trade marks are global marks so, some of them are Group Seb, Philips and Braun. VI