Kore Savaşı'nda Türk esirleri
Turkish pows in Korean War
- Tez No: 162312
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET MEHMETEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET 'Kore Savaşı'nda Türk Esirleri' başlıklı yüksek lisans tezinde temel amaç, ülkemizde, Kore Savaşı'nda esir düşenlere yönelik olarak spesifik bir çalışma ortaya koymaktır. Bu çalışmada, Kore Savaşı-Türkiye ilişkisinin kronolojik incelenmesi, esir düşen Türk askerlerin esaret hayatında maruz kaldıkları muameleler, sosyal yaşamları, diğer ülke esirleriyle ilişkileri ve kamplardaki propaganda faaliyetleri ile esaretten dönüş süreci incelenmiş, esaret hayatının hukuki düzenlemeler ışığında değerlendirmesi yapılmıştır. Veri toplama aşamasında, konu ile ilgili gerek yurt içinde, gerek dışında yayınlanmış kitap, dergi, basın arşivi, televizyon belgeselleri gibi mevcut açık kaynak bilgileri taranmış, kendilerine ulaşılabilen esir düşmüş beş Kore Savaşı gazisiyle yüz yüze röportaj yapılmış ve videoya kaydedilmiştir. Veri analizi aşamasında ise kaynak bilgilerinden ortaya çıkarılan sonuçlar ile röportajlardan elde edilen gerçek yaşam kesitleri sentez edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Kore Savaşı'nda esir düşen Türk askerlerinin esaret hayatında, özellikle, açlık, soğuk, yüksek ölüm oram, hijyen ve sağlık sorunları ile kamplarda uygulanan yoğun propaganda faaliyetlerine karşı yaşam mücadelesi verdikleri, diğer müttefik ülke esirleri ile kıyaslandığında, birlik-beraberlik ruhu, inançları ve önceki yaşantılarındaki alışkanlıktan sayesinde bu mücadeleden topyekün galip çıktıkları ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study/titled 'Turkish Prisoners of War (POWs) in Korean War,' aims to conduct a specific investigation on the Turkish soldiers who were captured as the POWs during the Korean War. This investigation involves the chronological examination of the connection between the Korean War and Turkey, the treatment held by captors towards the Turkish POWs, the relationship between the Turkish POWs and the POWs of other nations, the indoctrination operations in the camps, the repatriation period, and the captivity period in terms of the legal regulations. In the data collection process, the available books published both in Turkey and abroad, journals, visual and pressed archive -namely newspapers and TV documentaries- have been searched through. Moreover, five of Turkish ex-POWs have been interviewed, and those video-taped interviews have then been transcribed and incorporated into the study. The results of the study reveal that Turkish POWs did struggle specially with starvation, freezing cold, poor sanitary conditions, illnesses, high death rate, and the indoctrination carried out in the camps; and that it was the Turkish POWs who did best of all, compared to the POWs of other allied nations, thanks to their endurance to hard conditions, spirit of collaboration, and faith. TV