Belonging to nowhere: Identity crisis represented in the novels of Irvine Welsh and James Kelman
Hiçbiryere ait olmama: Irvine Welsh ve James Kelman'ın romanlarında yansıtılan kimlik bunalımı
  1. Tez No: 162422
  2. Yazar: ÇİĞDEM ALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNSELİ SÖNMEZ İŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT: Bu çalışmada, Irvine Welsh'in Tainspotting ve James Kelman'ın A Disaffection and How Late It Was, How Late adlı romanları Hindistan'lı düşünür Homi K. Bhabha'mn kimlik kavramı hakkında görüşlerini belirttiği“hybridity”terimine dayanarak incelenmiştir. Çok sayıda düşünür ve yazar sömürge ülkelerinin edebiyat eserlerinde yansıtılan kimlik kavramıyla ilgilenirken farklılık fikrini ön plana çıkartmaktadır. Bhabha'nın bakış açısına göre, bireysel ve ulusal kimlikler özgül, statik ve köklü özelliklerin sonucu değil karşılıklı ilişkilerin ürünüdür. Bhabha'ya göre kültürel ifadelerin ve sistemlerin tümü kimliğin oluşumunda farklılık düşüncesini sorgulayan ve karşıt kutupların birbirlerine bağımlılığını gösteren üçüncü bir boyutta meydana gelir. Kimlik kavramı İskoçya'nın İngiliz kültürel baskısına maruz kalması nedeniyle İskoç yazınında en çok tartışılan konulardan biridir. İngiliz kültürünün bireysel ve ulusal kimliklerin oluşumundaki etkisi iki İskoç yazar Irvine Welsh ve James Kelman'ın eserlerinde yansıtılmaktadır. Bu çalışmada, Homi Bhabha'nın fikirlerinin ışığı altında her iki yazarın eserlerinde sundukları karakterler ve kullandıkları dil aracılığıyla kimlik sorununa nasıl yallaştıkları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT: In this study, Irvine Welsh's Trainspotting and James Kelman's two works A Disaffection and How Late It Was, How Late are analysed with a focus on the term“hybridity”by which Indian scholar Homi K. Bhabha expresses his views on the concept of identity. Many thinkers and writers foreground the idea of difference while dealing with the concept of identity represented in the literary works of colonised countries. In Bhabha's way of thinking, personal and national identities are not the result of unique, static and rooted characteristics but the outcome of mutual relationship. According to Bhabha, all cultural statements and systems are constructed in the Third Space that challenges the idea of difference and foregrounds the interdependency of opposite sides in the formation of identity. The concept of identity is one of the most disputed subjects in Scottish writing owing to Scotland's subjection to English cultural domination. The influences of English culture upon the formation of personal and national identities are presented in the works of two Scottish writers Irvine Welsh and James Kelman. This study, therefore, investigates how these writers approach the issue of identity by focusing on the characters and language used in their novels under the light of the views suggested by Homi Bhabha.