Glaphyrinae altfamillyasına bağlı bazı türlerin teşhisinde dış morfolojik karakterlerin kullanılması üzerinde çalışmalar
The Research on the subfamilly of glaphyrinae and the usage of the external morphdosical characteristics for Identifying some of its species
  1. Tez No: 704
  2. Yazar: B.VERDA AKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESAT PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
66- ÖZET Bu çalışmada, Glaphyrinae alt familyasına bağlı yurdumuzda bulunan türlerin, dış morfolojik karakterleri incelenerek, türlerin teşhisinde rol oynayan bu karakter lerin belirlenmesi ve türlerin tanıtımı amaçlanmıştır. Ay rıca kolleksiyondaki örneklerin etiket bilgilerine dayanı larak türlerin yurdumuzdaki yayılış durumları ile üzerin den toplandığı bitkiler hakkında da bilgi verilmiştir. Çalışmanın materyalini f daha önce çeşitli tarih lerde, yurdumuzun çeşitli yerlerinden toplanan ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Balümü Entomo loji Ana Bilim dalı müzesindeki koli ek s iyonlarda saklanan, Glaphyrinae alt familyasına ait örnekler oluşturmaktadır. Türler tek tek incelenerek teşhis karakterleri saptanmış ve daha önce teşhisi yapılan örneklerden yararlanılarak tüm örnekler teşhis edilmiştir. Yapılan çalışmada, yurdumuzda, Glaphyrinae alt familyasına ait 4 cinse bağlı 29 tür bulunduğu saptanmıştır. Bunlar, Amphicoma Latr. cinsine bağlı A. ciliata Men.,. Pygoplcurus Hotsch. cinsine bağlı P. kareli Petr., P. pontlcus Petr., P. angulata Fairm., P. lyciencis Petr., P. mithridates Petr., P. foina Reitt., P. reasli Petr., P. rufovillosus Petr., P. vulpcs (F.), Glaphyrus Latr. cinsine bağlı G. varians Men., G. modestus Men., G. fea- tivua Men., Eulasia Truqui cinsine bağlı E. cornifrons Reitt., E. arctos Pali., E. bombyliformis Reitt., E. lasserrei Germ., E. diademata Reitt., E. vittata (F. ), E. pretiosa Truqui, E. ithae Reitt., E. gene i Truqui, E.eiseltl Petr., E. fastuosa Reitt., E. pulchra Reitt., E. chalybaca Fald., E. papaveris Sturm, E. bicolor Waltl ve E. diadema (Reitt.) ' dır. Bu türler, 1958 yılından iti baren kolleksiyonda toplanmış, daha önceden isimlendirilmiş türler olup bu çalışmada detaylı bir şekilde tanıtımları ya- pilmiştır. Bu türlerin daha iyi tanınmasını sağlamak için cins ve tür teşhis anahtarları yapı İm iş, bunlar in teşhis karakter lerini belirtmek için anahtarlar şekillerle desteklenmiştir. Ayrıca her türün tanımı yapılarak her tür iç in, Türkiye' deki ' yayılışı ve üzerinden toplandığı bitkilere ait etiket bilgi lerini içeren cetveller verilmiştir.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY The Research on the Subfamily of Glaphyrinae and the Usage of the External Mo rpho logical Characteristics for Identifying Some of Its Species In this research the selected species are the ones which they belong to the subfamily of Glaphyrinae, found in Turkey. What has been aimed in this study is examine the external morphological characteristics and determine which of these characteristics play a role in identifying the species and also is explain these species from every point. Besides these, the distribution of the species in Turkey and the names of the plants they had been picked up from, have been informed depending upon the labelled information given about the samples which take place at the school collection. The material used in this research has been formed by the samples of species belonging to the Glaphyrinae sub family which were gathered in different times, from diffe rent parts of Turkey. These samples of Glaphyrinae subfamily have been provided from the collections of the Aegean Uhi - versity, Faculty of Agriculture, Department of Entomology museum. All species have been very carefully examined and their distinguishing features have been fixed and with the help of the previously identified species, all of the selectied samples have been explained and identified. In this study it has been determined that, in Tur key, the subfamily of Glaphyrinae has four genera and these four genera have 29 species. These species are A» ciliata Men. belonging to the genus of Amphicoma Latr., P. kareli Petr., P. ponticus Petr., P. angulata Fairm., P. lyci - encis Petr., P. mithridates Petr., P. foina Reitt., P.reasli Petr., P. rufovillosus Petr., P. vulpes (F. ) belonging to the genus of Pygopleurus Motsch., G. varians Men., G. modestus Men., G. festivus Men. belonging to the genus of Glaphyrus Latr. and E. cornifrons Reitt., E. arc- tos Pall., E. bombyliformis Reitt., E. lasserrei Germ., E. diademata Reitt., E. vittata (F. ), E. pretiosa Truqui f68 E. ithae Reitt., E. genei Truqui, E. eiselti Petr., E. fastuosa Reitt., E. pulchra Reitt., E. chalybaea Fald., E. papaveris Sturm, E. bicolor Waltl 1 E. diadema (Reitt.)! belonging to the genus of Eulasia Truqui » All of these samples have been collected since 1958 and their names have already been mentioned but, now, with this research » these previously mentioned species have been introduced in details. Key sheets of these genera and species have been prepared for better identification and diagrams which show the distinguishing features of the species have been added. Every species have been defined and tabulations containing the labelled information about their distribution in Turkey and the plants they were gathered from have been: provided, too.