Türkmen şairi Gurbandurdu Zelilî'nin hayatı ve şiirleri
Turkmen poet: Gurbandurdu Zelili, biography and his poetries
  1. Tez No: 162455
  2. Yazar: MAKSAT SEYTIYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
ÖZET Gurbandurdu Zelili, Türkmen edbiyatının on dokuzuncu yüzyıldaki güçlü temsilcilerinden biridir. Dövletmemmet Azâdi'nin torunu ve Mahtumkulu'nun da yağenidir. Buradan da anlaşılacağı gibi, sanatkâr bir aileye mensuptur. Dedesi Azâdi'nin özellikle dayısı Mahtumkulu'nun terbiyesiyle yetişmiştir. Şiirlerinde Mahtumkulu'nun etkisi çok açık olarak görülmektedir. Bu etki, daha çok muhteva bakımındandır. Şiirlerinde ağırlıklı olarak Vatan sevgisi, Vatan hasreti, kahramanlık, dünyanın faniliği ve Türkmen boylarım birliği...gibi konulan işlenmiştir. Bu toplumsal konuların yanında aşk, ayrılık, ıstırap... gibi ferdî konularda da şiirler yazmıştır. Şekil özellikleri bakımından Zelili, geleneğe sıkı sıkıya bağlıdır diyebiliriz. Bazı hataları bulunmakla birlikte, hece veznini başarıyla kullandığı söylenebilir. Nazım birimi olarak genellikle dörtlüğü tercih eden şâir, daha çok koşma kafiye tarzım kullanmıştır. Yaran kafiyeler ağırlıktadır. Ek ve kelime şeklinde rediflere de yer vermiştir. Şairin şiirleri farklı zamanlarda ayrı ayrı kitaplar halinde basılmış; ancak 1982 yılında toplam 115 şiiri bir arada yayınlanmıştır. Amacımız, Türkiye'deki akdemisyen ve arştırmacılara, Zelili'yi bütün şiirleriyle tamtmaktır. Bundan dolayı da tez çalışmamız, ağırlıklı olarak Zelili'nin şiirlerinin Latin harfleriyle ve Türkiye Türkçesi'ne aktarılarak verilmesinden meydana gelmektetir. 251
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gurbandurdu Zelili is one of the most famous pact of Turkmen leterature of 19' th centery.He was a grandchild of Dowletmamet Azadi and the nephew of MahtumkulLAs you can see he wasa member of artician family.He was seasoned of his grandfather Dowletmamet Azadi and his uncle Mahtumlaüi.Mahtumkuli had a great influence on his poetry. Zelili mainly dealed with such themes as patriotism, homeland long,heroizm and the unity of turkmen tribes in his poetry. Also such subjecys as love,longing for a love,pain of love yake place in his poetry. Looking ay his poetry is manner we can see that he was tightly bounded to old traditions.Even if had some mistakes we can say that we use the syllable succesfully Generally the poet chosed the 'nazım' unit mostly uses the 'koşma kafiye' manner. Additions and words are used as redifieces. The poetries of the poet were published as different books in different periods, but in 1982 the collection of his poetries consisted of 115 poetries, was published. Our purpose is to introduce the Zelily to academicians and researchers in Turkey. That's why our thesis work was prepared using latin alphabet and transfering to Turkmen Turkish. 252