Çin'de yapılan arkeolojik araştırma ve kazılara göre İslamiyet'ten önce Türk'lerde kültürel hayat (en eski çağlarda IX. yüzyılın ortalarına kadar)
Cultural life of the Pre-Islamic Turkish people according to the archeological researches and excavations in China (from ancient ages to the middle of IX. century)
- Tez No: 162456
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL AKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük): (TÜBİTAK/TURDOK' un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.') TEZ ÖZETİ Orhun Yazıtları 'nın ortaya çıkarılmasından sonra bilim dünyasında Orta Asya Türk tarihine karşı büyük bir ilgi başlamış ve Almanya, Fransa, Macaristan, Rusya ve Çin gibi ülkelerde bu alanla ilgili bir çok çalışma yapılmıştır. Bu araştırmalar daha çok tarih ve arkeoloji olmak üzere iki alanda gelişmiştir. Gerek Çin Yıllıklarına göre maddi kültür kalıntılarına ve gerekse göre bu alanda en değerli eserleri Ülkemizde İslamiyet'ten önceki dönemlere ait arkeolojik buluntuları ilk değerlendiren Prof. Dr. Bahaeddin Ögel olmuştur. Ögel, Rusya'da ortaya çıkarılan Türk tarihi ile ilgili arkeolojik eserler hakkındaki kazı raporlarına dayanarak“İslamiyet'ten Önce Türk Kültür Tarihi”adı altında bir kitap yazarak bu alanda büyük bir boşluğu doldurmuştur. Diğer taraftan İslamiyet öncesi kültür tarihimiz açısından önemli araştırmaların yapıldığı bir diğer ülke ise Çin'dir. Bu ülkede yaklaşık 50 yıldır yoğun bir şekilde İslamiyet'ten önceki devirlere ait arkeolojik buluntularla ilgili yayınlar yapılmaktadır. İşte bu noktadan hareketle“Çin'deki Arkeolojik Kazı ve Araştırmalara Göre İslamiyet'ten Önce Türklerde Kültürel Hayat (En Eski Devirlerden IX YY. Ortalarına Kadar)”adlı tezimizi dönem olarak Türklerin en eski devirlerinden Uygur döneminin sonuna kadar (840) yılına kadar seçtik. Yaptığımız çalışmada başlıca Hun, Göktürk ve Uygur devirlerine ait araştırma sonuçlarını değerlendirerek bunları sistemli bir şekilde ortaya koymaya çalıştık Anlaşıldığına göre, maddi kültür kalıntıları denince daha çok eski Türk mezarlarında bulunan arkeolojik belgeler göze çarpmaktadır. Bu nokta özellikle Hun devri için geçerlidir. Göktürk dönemine gelindiğinde bu maddi kalıntılara çeşitli büyüklükteki taşlar üzerine yazılmış eski tarih kayıtları da eklenmektedir. Ayrıca eski Türk paraları, ilk olarak bu devirde bastırılmış (Türgiş Paraları) ve tarihi belge olarak önem arzetmektedir. Uygur dönemine geldiğimizde daha çok yazma eserler ve çeşitli duvar resimleri gibi diğer devirlerden farklı kalıntılar karşımıza çıkmaktadır. Bu döneme ait diğer kalıntılar arasında yer alan Yazma Eserler özellikle dini içerikli kitaplar olup (Budizm, Maniheizm v.b. dinlerle ilgili) Uygurca ya da Çince olarak yazılmışlardır. Burada söz konusu edilen Yazma Eserlerin önemli bir kısmı dünyaca ünlü Tun-huang Mağarası' nda ortaya çıkarılmıştır. Bütün bunlar yaptığımız araştırmanın ana hatlarını oluşturmaktadır. Elde edilen arkeolojik buluntularla ilgili bilgiler sistemli bir sınıflamaya tabi tutulmuş ve bunlara ilişkin çeşitli görüşler de ortaya konarak senteze ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT fen fazla 250 sözcük) : After the Orkhun Inscriptions were brought to light a big interest began to form towards Central Asian Turkish History and many studies were carried out in Germany, France, Hungary, Russia and China. These studies were on two areas; history and archeology. Depending whether an the Chinese annals or on the materialistic cultural traces the first man to appraise the archeological findings before the Islamic Period in our country and wrote many valuable books is Prof. Dr. Bahaeddin Ögel. Depending on the archeological reports on Turkish History publicated in Russia, Ögel by writting a book named“Turkish Cultural History Before Islam”has filled the emptiness in this area. On the other hand another country where important researches are carried on our cultural history before Islam in China. For about 50 years there has been many publications on archeological findins concerning the pre-Islamic period. From this point of view, we have chosen the period of our thesis“Pre-Islamic Cultural Life of Turks depanding Upon The Archeological Excavations and Researches in China (From the Ancient Times to The Middle of 19th Century)”as beginning from the most ancient times till the end of the period of Uigurs (840). In our study, by taking into consideration the outcomes of the various studies on Hun, Göktürk and Uigur periods, we tried to bring them up systematically. As it is understood, when we talk about the materialistic cultural traces, we mention mostly the aecheological documents belonging to the ancient Turkish graves. This point is true especially for the period of the Huns. When we come to the period of the Göktürks, historical records engraved on big stones are included to these materialistic traces. Morover the ancient Turkish coins were cut in first in this perod and is of great importance. When we come to the period of Uigurs we come across to manuscripts an various wall paints differant from the traces of the other periods. Among the other traces belonging to this period are manuscripts especially books on religious matters (on Budism, Maniheism, etc.) written in Chinese or Uigurian. The manuscripts mentioned here have been found in the wold-famous Tun-huang cave. All these accomplishes the main points of our study. The information archeological findings are qualified systematically and is tried to bring an outcome by bringing up various opinious on the subjects.