Vergi Hukuku açısından serbest bölgeler
Free zones from the point view of Tax Law
- Tez No: 162561
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Serbest bölgeler, bir ülkenin siyasî sınırları içinde bulunmakla birlikte gümrük sınırlan dışında sayılan, ülkenin kanunlarının kısmen veya tamamen uygulanmadığı özel bölgelerdir. Uluslararası ticaret hacminin artması ve devletlerin çeşitli nedenlerle ticarete müdahalelerini arttırmaları nedeniyle, serbest bölgeler yaygınlaşmaya başlamıştır. Serbest bölgeler konusu, Türkiye'de Cumhuriyetin ilk yıllarından beri tartışılmaktadır. Ancak, serbest bölgelerin yaygınlaşması, 1985 yılında çıkardan Serbest Bölgeler Kanunu ile mümkün olmuştur. Serbest Bölgeler Kanunu'nun 6'ncı maddesiyle serbest bölgelerde faaliyette bulunan kişilere tanınan vergi teşvikleri, 5084 Saydı Kanun ile yeniden düzenlenmiştir. Serbest bölgelerdeki vergi uygulamalarını incelemeyi amaçlayan bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, serbest bölgeler ile ilgili genel bilgiler verilmektedir. Bu çerçevede, serbest bölgenin tanımı, serbest bölgelerin türleri, ülke ekonomileri üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri ile Türkiye'deki ve dünyadaki tarihçesi hakkında açıklamalar yapmaktadır. İkinci bölümde, iki konu incelenmektedir. İlk olarak, serbest bölgelerde vergilendirmeye ilişkin genel şartlar ele alınmaktadır. İkinci olarak da, serbest bölgelerdeki faaliyetler, gelir ve kurumlar vergisi açısından incelenmektedir. Üçüncü bölümde, serbest bölgelerdeki faaliyetler, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları dışındaki diğer vergi mevzuatı hükümleri açısından değerlendirilmektedir. Çalışma, serbest bölgelerdeki vergi uygulamaları ile ilgili değerlendirme ve önerilerin yer aldığı“Genel Değerlendirme ve Sonuç”kısmı ile tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Free zones are special areas which are deemed to be outside the customs territory of a state, along with being within the political territory of it, where the legislation of that state is not fully or partly applied. Free zones are getting more widespread due to the facts such as that international trade is developing and the interference of the states to the trade is increasing. The issue of free zones is being discussed in Turkey since the early years of the Republic. However, the free zones became widespread upon the admission of the Act of Free Zones in 1985. The tax advantages granted to those who are active in the free zones by Article 6 of the Act of Free Zones is regulated again by the Act numbered 5084. This study, which aims to explain the tax applications in the free zones, consists of three chapters. In the first chapter, general information on free zones is given. Within this frame, explanations on the definition and types of free zones, their positive and negative influences on the economies of states and their historical development in Turkey and the world are made. In the second chapter, two topics are studied. First, the general conditions of taxation in free zones are explained. Second, the activities in free zones are evaluated from the perspective of income and corporate taxes. In the third chapter, the activities in free zones are evaluated from the perspective of legislation regarding taxes other than income and corporate taxes. This study is completed with a section titled“General Analysis and Conclusion”where the evaluation and proposals on tax applications in free zones take place. VI