Telekomünikasyon hizmetlerinde deregülasyon ve özelleştirme: Türkiye örneği
Privatization and deregulation in telecommunication services: Turkey's case
- Tez No: 162583
- Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN CAN AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Özet 1980' Ii yıllara kadar hemen hemen bütün ülkelerde kamu hizmeti olarak nitelendirilmiş ve devlet aracılığıyla tekel olarak yürütülmüş olan telekomünikasyon hizmetlerinde, özellikle soil yirmi yıldır teknolojik gelişmeler ve artan küreselleşme eğilimi ile birlikte büyük bir değişim ve dönüşüm süreci yaşanmaktadır. Bu doğrultuda, gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan bir çok ülkede telekomünikasyon sektörünün yeniden yapılandırılması çalışmaları hız kazanmış' ve sektörün tekelci yapısı kırılarak, özelleştirme ve serbestleşme yönünde önemli adımlar atılmıştır. Bu çalışmada, telekomünikasyon hizmetlerinde regülasyon, deregülasyon ve özelleştirme süreçleri ele alınmıştır. Çalışmanın ana amacı, Türkiye'de telekomünikasyon hizmetlerinin deregülasyon una ve özelleştirilmesine yönelik hukuki çerçevenin ve uygulamaların incelenmesi ve mevcut durumun ortaya konulmasıdır. Bu doğrultuda, telekomünikasyon hizmetlerinin ekonomik yapıdaki yeri ve önemi irdelenerek, yapısal değişimin nedenleri; regülasyon, deregülasyon ve özelleştirme bağlamında ele alınmış, düzenleme uygulamaları ve düzenleyici kuruluşlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract Along with technological developments and globalization process, there is a serious transformation process seen in telecommunication services which are approaches as public services and are maintained by state until 1980' s. In this vein, restructuring endeavors in telecommunication services has been speeded in both developed and developing countries, and important steps has been put forward ön the way to privatization and liberalization by broking the monopoly structure of the sector.. In this study; regulation, deregulation and privatization processes in telecommunication are being evaluated. The main interest of the study is to reveal legal framework and practices devoted for the deregulation and privatization of telecommunication services in Turkey and to put the current situation forward. On this aim the place and the importance of telecommunication services in economic structure are evaluated, the reasons of structural change are questioned in senses of regulation, deregulation and privatization, and lastly regulation practices and regulatory institutions are evaluated. VI