Kırım Tatarlarının atasözleri
Crimean Tatars' proverbs
  1. Tez No: 162613
  2. Yazar: YASİN KARADEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 451
Özet
ÖZET Atasözleri bütün toplumlarda olduğu gibi Türk dünyasının da sosyal yapısını ve değerlerini yansıtmaktadır. Kırım Tatarlarının atasözlerini konu alan çalışmamızın amacı, onların atasözlerini bir araya derlemek, atasözlerini tasnif etmek, şekil ve içerik bakımından incelemektir. Çalışmamızın Giriş kısmında Kırım Tatarlarım tanıtmak amacıyla, Kırım Tatarlarının tarihi, sosyo-kültürel yapısı ve halk bilgisi ürünleri hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci Bölümde Kırım Tatarlarının atasözleri ve deyimleri hakkındaki çalışmalar tanıtılmıştır, ikinci Bölümde Kırım Tatarlarının atasözleri incelenmiş ve dil ve üslup özellikleri de ele alınmıştır. Üçüncü Bölümde atasözü ve deyimlerin transkripsiyonu ve Türkiye Türkçesine aktanım yer almaktadır ve Türkiye Türkçesine aktarılan metinler ardarda verilmiştir.“Sonuç”kısmında ise, Kırım Tatar atasözleri üzerine hazırlanmış olan bu çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma;“Kaynaklar”,“Sözlük”ve“Atasözleri Dizini”ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As it is the case for many societies' culture in the world, the proverbs reflect both the social structure and the values of Turkish World. The subject matter of this study is the proverbs of Crimean Tatars. The aim of this study is to collect, classify and analyse by the structure and content of the Crimean Tatar proverbs. In the introduction part, in order to put light on the Crimean Tatars the information on the history, socio-cultural structure and the folkloric creations of the Crimean Tatars' is provided. The first chapter deals with the studies have made on the Crimean Tatar provers and idioms. In the second chapter, the proverbial creations of Crimean Tatars examined and those proverbs tried to analysed by their linguistic and other aspects. The third chapter contains the original and the transcribed texts of the Crimean Tatar proverbs. While providing the originals and the transcribed texts they followed each other. In the conclusion part of this study, a general evaluation and statements made on the Crimean Tatar proverbs. The study concluded by a bibliography, a glassory of less common words and an index.