Örgütsel küçülmenin olumsuz etkilerini giderme hizmetleri ve bankacılık sektöründe bir uygulama
Removing services for negative effects of organizational downsizing and application at banking sector
  1. Tez No: 162711
  2. Yazar: MUSTAFA BÜTE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ÖRGÜTSEL KÜÇÜLMENİN OLUMSUZ ETKİLERİNİ GİDERME HİZMETLERİ VE BANKACILIK SEKTÖRÜ ÜZERİNDE BİR UYGULAMA Mustafa BÜTE Danışman : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 2005 - Sayfa : 229 Jüri : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Prof. Dr. Muammer YAYLALI Prof. Dr. M. Şerif ŞİMŞEK Yrd. Doç. Dr. Ömer F. İŞCAN Yrd. Doç. Dr. Atühan NAKTİYOK Bu çalışmanın amacı, bankacılık sektöründe örgütsel küçülme uygulamalarının çalışanlar üzerine etkilerini ve bu etkilerin giderilmesi konusunda insan kaynaklarını geliştirme faaliyetlerinin etkinliğini tanımlamak ve analiz etmektir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde örgütsel küçülme stratejisinin tanımı, tarihi süreci, benzer kavramlarla ilişkisi, küçülme sürecinde etkili olan faktörler ve söz konusu stratejiyi izleme nedenleri incelenmiştir. İkinci bölümde örgütsel küçülme sürecinde strateji, uygulama, başarı koşullan ve işte kalanların yönetimi aşamaları incelenmiştir. Çalışmanın esasını oluşturan üçüncü bölümde, örgütsel küçülmenin çalışanlar üzerine etkileri ve bu etkilerin giderilmesinde insan kaynaklarının geliştirilmesi uygulamaları incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise, Türkiye'de 2001 yılında meydana gelen krizden sonra yeniden yapılanan ve örgütsel küçülmeye giden bankacılık sektöründe, örgütsel küçülmenin çalışanlar üzerine etkilerinin giderilmesi konusunda insan kaynaklarını geliştirme faaliyetlerinin etkinliği tanımlanmış ve analiz edilmiştir. Söz konusu araştırmanın sonuçları hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bankacılık sektöründeki örgütsel küçülme uygulamalarının çalışanlar üzerine etkilerinin giderilmesi ve bu etkilerin giderilmesi konusunda insan kaynaklarını geliştirme faaliyetlerinin etkinliği ile ilgili önemli bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS REMOVING SERVICES FOR NEGATIVE EFFECTS OF ORGANIZATIONAL DOWNSIZING AND AN APPLICATION AT BANKING SECTOR Mustafa BUTE Supervisor: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 2005 -PAGE: 229 Jury : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Prof. Dr. Muammer YAYLALI Prof. Dr. M. Serif SİMSEK Assist. Prof. Dr. Ömer F. IŞCAN Assist. Prof. Dr. Atilhan NAKTIYOK The main purpose of this study is to determine and analyse the influence of the improving human resource of organizational downsizing and to eliminate negative effects at the banking sector. This doctoral thesis consist of four chapters. In the first chapter, there have been studied the reasons about the organizational downsizing and historical process, similar concepts, and the factors affected the process. In the second chapter, there have been researched the strategies, applications, success conditions for organizational downsizing process. In the third chapter, there have been analysed the effects on workers of the organizational downsizing, and also studied the elimination of the effects the process on workers. In the fourth chapter, there have been definited and analyzed the influence of improving human resource at the process of organizational downsizing for banking sector. That reorganized after the financial crises in 2001. Then it has been evaluated the results of the study. It has been found some important findings about the process.