Türk basınında yer alan Alman raporu ve Osmanlı resmi tebliğlerine göre 1914-1918 arasında yaşanan olaylar ve tesirleri (Tanin Gazetesine göre 1914-1918)
The events and their impressions between 1914-1918 according to Ottoman offical records and German report printed on Turkish pres (according to tanin newspaper 1914-1918)
  1. Tez No: 162814
  2. Yazar: EMİN HÜSEYİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 551
Özet
IV YÜKSEK LİSANS TEZ! TÜRK BASININDA YER ALAN ALMAN RAPORU ve OSMANLI RESMÎ TEBLİĞLERİNE GÖRE 1914-1918 ARASINDA YAŞ ANAN OLAYLAR VE TESİRLERİ (TANİN GAZETESİNE GÖRE 1914-1918) Emin Hüseyin ŞAHİN Tarih Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran, 2005 Danışman: Yard.Doc.Dr. Ahmet AUTTNTAŞ Çalışmamda dünyadaki birçok devletin kaderini değiştiren Birinci Dünya Savaşı incelenmiş ve bu savaşın önemli cephelerinden biri olan Çanakkale cephesi resmi tebliğlere göre değerlendirilmeye çalışılmıştır. Nitekim Çanakkale Savaşları sadece Türk tarihi açısından değil, dünya devletleri tarihi açısından da önem teşkil etmiştir. Çanakkale zaferi, Birinci Dünya Savaşı'nın uzamasına yol açmış, İtilaf Devletleri üzerinde kötü bir etki bırakmış ve hatta Rusya gibi bir devletin savaştan çekilmesine yol açmıştır. Yine bu savaş ileriki yıllarda Mili Mücadele'nin kazanılmasında önemli rol oynamış, Türk milletinin kendisine olan güvenini bir kez daha ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EVENTS AND THEÎR IMPRESSIONS BETWEEN 1914-1918 ACCORDING TO OTTOMAN OFFICAL RECORDS AND GERMAN REPORT PRINTED ON TURKISH PRESS (ACCORDING TO TANÎN NEWSPAPER 1914-1918) Emin Hüseyin ŞAHİN History Department Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences July, 2005 Advisör: Yard.Doç.Dr. Ahmet ALTINTAŞ In this study, The First World War and within this war, Dardanelles fight happens to be the crossroods in countries bounded. The victory gained from the Dardanelles war coused the war to lengthen the process and made the countries change their stratgies. Besides a huge country, Russia, ceased fighting after this war. Finally at can be thought that this war was a millestane in winnig the National Defance with the help of the encouragment inspired with the victory.